Češki parlament je danes s 101 glasom za in 96 glasovi proti izglasoval nezaupnico vladi premierja Mireka Topolaneka. Desnosredinska vlada bo sicer kljub nezaupnici na položaju ostala do konca junija, torej do izteka češkega predsedovanja Evropski uniji.
V skladu s češko ustavo mora sedaj Topolanekova vlada odstopiti. Dokler pa predsednik države Vaclav Klaus ne podeli novega mandata za sestavo vlade, bo državo vodila sedanja.
Današnje glasovanje o nezaupnici vladi, ki jo vodi Topolanekova Državljanska demokratska stranka (ODS), je bilo že peto po letu 2006, pred glasovanjem pa so analitiki ocenjevali, da so možnosti, da bo nezaupnica izglasovana, približno 50-odstotne. Tokrat je sicer prvič v zgodovini Češke, da je bila nezaupnica dejansko izglasovana.
Glede na to, da ima vladajoča koalicija ODS, krščanskih demokratov in Zelenih v 200-članskem parlamentu 98 poslancev, opozicijski socialdemokrati in komunisti pa 97 poslancev, je bila usoda Topolanekove vlade odvisna od štirih upornikov znotraj koalicije, ki niso zadovoljni s premierjevim slogom vladanja. Prav ti so opoziciji pomagali zbrati najmanjše možno število za izglasovanje nezaupnice.
Dejstvo, da je Češka sredi predsedovanja EU, opoziciji pri vložitvi zahteve za glasovanje o nezaupnici ni povzročalo skrbi. Kot je namreč menil Paroubek, lahko Topolanekova vlada tudi v primeru izglasovanja nezaupnice do konca junija oziroma do izteka predsedovanja ostane na položaju. Po koncu junija bi nato imenovali tehnično vlado, ki bi državo vodila do volitev jeseni.
Topolanek se sicer s tem scenarijem ne strinja in vztraja, da ima kot predsednik največje parlamentarne stranke tudi po morebitni odstavitvi sedanjega kabineta pravico ostati na položaju premierja. Če ne bi mogel oblikovati večinske vlade, bi po njegovem obstajala možnost razpisa predčasnih volitev, a ne šele jeseni, ampak že poleti.
Evropska komisija zaupa Češki
Kljub notranjepolitični krizi na Češkem pa Evropska komisija verjame, da bo še naprej učinkovito predsedovala EU.
"Evropska komisija popolnoma verjame, da češka ustava Češki omogoča, da bo EU predsedovala enako učinkovito kot doslej," so po izglasovani nezaupnici sporočili v Bruslju. "Češka bo domače politične zadeve uredila v skladu z demokratičnim procesom na temelju svoje ustave. Komisija verjame, da bo to storila tako, da bo zagotovila popolno delovanje predsedstva," so dodali.
V skladu s pogodbami EU predseduje država članica, ki jo predstavlja vlada s polnimi pooblastili v skladu z nacionalnim ustavnim pravom, so še zapisali v Evropski komisiji.
Češka je druga država članica EU in prva v Uniji po veliki širitvi leta 2004, ki se sooča s padcem vlade na sredi predsedovanja EU. V prvi polovici leta 1996 se je podobno zgodilo italijanski vladi Lamberta Dinija.
Niso vsi optimistični
V EU sicer niso vsi enako optimistični glede nadaljnjega predsedovanja Češke kot Evropska komisija. "Evropa v tem času krize potrebuje močno vodstvo in vlada, ki predseduje EU z nezaupnico, ga ni sposobna zagotoviti," meni vodja največje politične skupine v Evropskem parlamentu, Evropske ljudske stranke, Joseph Daul.
Daul močno obžaluje odločitev v Pragi, ki ne spodkopava le stabilnosti Češke, temveč tudi uspeh češkega predsedovanja EU. "Ogrožanje stabilnosti in ugleda Evrope na svetovnem odru preprosto ni odgovorno," je bil v odzivu oster Daul.
Na nezaupnico so se že odzvali tudi evropski liberalci, ki so opozorili tudi na obisk novega ameriškega predsednika Baracka Obame 5. maja v Pragi, ko bo vrh celotne EU z ZDA, in na Lizbonsko pogodbo. "Nezaupnica pomeni še dodatno zamudo v ratifikacijskem procesu Lizbonske pogodbe. V ključnem interesu Evrope kot celote je, da Češka izpolni svoje dolžnosti v vlogi predsedstva in konča ratifikacijo Lizbonske pogodbe," je poudaril vodja evropskih liberalcev Graham Watson.
Na padec češke vlade so se že odzvali tudi nekateri evropski politiki. "To bo pomenilo težave za stabilnost in ugled Evrope," je menil vodja luksemburške diplomacije Jean Asselborn.
Nekateri evropski diplomati ob tem opozarjajo, da češko predsedstvo že doslej ni bilo preveč učinkovito. To je Češki posredno očital tudi francoski predsednik Nicolas Sarkozy ob robu vrha EU minuli konec tedna, ko je dejal, da je Francija poskušala prispevati bolj konkretne odločitve pri političnih prizadevanjih.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.