V Italiji in Španiji so danes delavci, nezadovoljni z napovedmi vlad o strogih varčevalnih ukrepih, svoje nestrinjanje izrazili z odhodom na ulice. V Italiji stavkajo pripadniki največjega sindikalnega združenja CGIL, v Španiji pa so se uprli delavci nacionalnega železniškega prevoznika Renfe.
V Italiji so se protestniki zbrali v Rimu, Neaplju in Milanu, da bi protestirali proti napovedanim slabih 25 milijard evrov vrednim varčevalnim ukrepom vlade premierja Silvia Berlusconija. Stavka delavcev v javnem prevozu je sicer omejena na štiri ure, delavci v preostalih poklicih pa izvajajo osemurno stavko.
V Milanu tri linije podzemne železnice trenutno delujejo brez težav, na rimskem letališču Fiumicino pa so morali od jutra odpovedati pet poletov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Delavci v letalskem prevozu sicer stavkajo od 10. do 14. ure, železniško osebje pa bo stavkalo med 14. in 18. uro. Nacionalni operater Trenitalia zagotavlja, da večjih motenj v prometu kljub temu ne bo.
Delavci se upirajo reorganizaciji
Medtem v Španiji zaposleni pri družbi Renfe izvajajo 24-urno stavko. Ta naj bi ohromila okoli 1600 vlakov in prizadela okoli 43.000 potnikov, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Vodstvo družbe sicer ocenjuje, da od jutra stavka okoli 11 odstotkov zaposlenih, medtem ko sindikati navajajo 75-odstotno udeležbo. Delavci se upirajo napovedani reorganizaciji, za katero ocenjujejo, da daje prednost določenim skupinam zaposlenih na račun drugih.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.