Nad Donaldom Trumpom se zgrinjajo črni oblaki. Trumpov odnos do žensk je bil sicer že ves čas kampanje na tapeti in bogataš se je na vse pretege trudil, da bi prepričal sodržavljane, da je zgleden mož. A kar so sporočale njegove besede, so njegova dejanja razblinila. Posnetek vulgarnega pogovora o ženskah, ki ga je konec prejšnjega tedna objavil Washington Post, je jasno pokazal pravo sliko.
Sledilo je opravičevanje, mogotec je na obraz nadel izraz pokesanega otroka, pred medije pa je z besedami razumevanja in odpuščanja stopila tudi njegova žena Melania Trump. Tedaj so v redakciji časnika New York Times zazvonili telefoni. Oglasili sta se dve ženski, Jessica Leeds in Rachel Crooks, ki sta njegovo nadlegovanje doživeli na lastni koži. V sredo so objavili njuni podrobni pričevanji, po katerih ju je pred leti bogatec grabil, otipaval in poljubljal. Trump se je včeraj odzval z besedami, da gre za izmišljotine in da ima dokaze, da ni bilo tako. New York Times je nato dobil sporočilo, da v Trumpovem taboru pripravljajo tožbo.
Odvetnik New York Timesa v odgovoru Trumpu: Če si tako predstavljate demokracijo, nam bo obračun na sodišču v veliko veselje
Časnik je prejeto pismo Trumpovih zastopnikov nemudoma javno objavil na spletu. V njem ti trdijo, da gre za obrekovanje, katerega glavni namen je diskreditacija predsedniškega kandidata. Zahtevali so umik članka in javno opravičilo. V nasprotnem primeru so zagrozili z uporabo vseh pravnih sredstev za dosego cilja in povračilo nastale škode.
Pri časniku so si vzeli uro ali dve, nato odgovorili, da niso pretirano zaskrbljeni in da se ne bodo pustili izsiljevati. “Storili smo, kar nam dovoljuje zakon. Objavili smo koristne informacije o zadevi, ki je v javnem interesu,” je v sporočilu zapisal odvetnik David McCraw. Končal je z zelo jasnim sporočilom, da novinarski molk ne more biti predmet pogajanj. “Če gospod Trump meni, da Američani nimajo pravice slišati, kaj imajo te ženske povedati, in če meni, da ameriški zakoni nam in tistim, ki si ga upajo kritizirati, prepovedujejo, da bi spregovorili, vsekakor pozdravljamo priložnost, da o zadevi presodi sodišče,” je sporočilo končal McCraw.
Trump se je vživel v vlogo Kristusa: Te udarce sprejemam za vas, ljudstvo
“Vse te pasti in puščice sprejemam za vas, z veseljem,” je Trump včeraj dejal na srečanju s podporniki v kraju West Palm Beach. “Sprejemam jih za naše gibanje, zato, da bomo lahko državo dobili nazaj v svoje roke. Naša velika civilizacija v ZDA in po svetu je na točki preloma,” je dejal in nadaljeval, da se kuje velika zarota proti ameriškemu ljudstvu, ki jo vodi Hillary Clinton ob pomoči medijev in ostalih sodelujočih.
“Vsakdo, ki se jim postavi po robu postane spolni izprijenec, rasist, ksenofob in nemoralen. Poskušati uničiti vse, kar človek predstavlja, vključno z njegovo slavo. Lagali bodo, lagali in lagali, potem pa bodo storili še kaj hujšega. Storili bodo vse, kar bo pač potrebno,” je prepričeval svoje sicer vse manj številčne podpornike.
Kakšne dokaze ima Trump?
Trump je sicer včeraj dejal, da ima dokaze, da pričevanja žensk niso resnična, a da jih bo uporabil, ko bo to potrebno. Njegovi podporniki so nato poskušali diskreditirati Jessico Leeds, ki pravi, da je mogotec pred tremi desetletji na letalu silil pod njeno krilo. Objavili so fotografije, ki prikazujejo notranjost letala in sedeže, na katerih naj bi Trump nadlegoval Leedsovo. Zapisali so, da je v poslovnem razredu med vsakim sedežem velika pregrada, ki se ne da dvigniti. Kasneje se je izkazalo, da se je na letalih različnih družb, ki so prevažala potnike v 70. in 80. letih, pregrada vendarle lahko dvignila.
Pričevanja o Trumpovem spolnem nadlegovanju se sicer vrstijo. Od minulega četrtka dalje se je javilo že najmanj šest žensk, ki trdijo, da je Trump nad njimi izvajal spolno nasilje, republikanski kandidat za predsednika ZDA pa nima pravega odgovora.
Ko ni prič, je spolni napad težko dokazati
Trump in njegovi zagovorniki trdijo, da ženske lažejo, sicer ne bi čakale toliko časa in prišle na dan z obtožbami tik pred volitvami. Pravniki sicer menijo, da to ni nič neobičajnega, saj obtoževanje slavnih in bogatih stane veliko denarja, še posebej, če gre za človeka, ki toži kot po tekočem traku. Ko ni prič, je spolni napad zelo težko dokazati.
Zgodbo napadene je objavila tudi revija People, pri čemer je šlo za njeno novinarko Natasho Stoynoff, ki je bila leta 2005 na obisku pri Trumpovih v graščini na Floridi.
Melania Trump je bila takrat noseča in se je šla preobleč, Trump pa je novinarki hotel razkazati posestvo, še posebej eno "prečudovito sobo". Tam naj bi jo poskušal spraviti v posteljo, vendar se mu je izmuznila. To ni edina ženska, ki Trumpa obtožuje napada leta 2005, ko je bila njegova soproga noseča s sinom Baronom.
Melania Trump preko odvetnika od revije zahteva, da nemudoma popravi članek. A zanimivo je, da ne glede podrobnosti okrog domnevnega napada, ampak v delu, ki govori o srečanju novinarke z Melanio v New Yorku in namiguje, da sta bili nekoč prijateljici.
Sin priznal, da se s prijatelji pogovarja na enak način
Trumpova sinova očeta branita. Eric je že v ponedeljek dejal, da je posnetek pogovora z Billyjem Bushem, na katerem se oče hvali z otipavanjem ženskih spolovil, nekaj normalnega za takšno "alfa" osebnost. Tudi Donald mlajši je v četrtek dejal, da takšne besede očeta delajo človeškega za razliko od političnega robota. Tudi sam naj bi se tako pogovarjal s prijatelji.
Trump dvignil pritisk prvi dami ZDA
Vse skupaj je prišlo do živega prvi dami ZDA Michelle Obama, ki je v četrtek v New Hampshiru pozvala ženske, naj se uprejo Trumpu. "Dovolj je tega. Dovolj. Če je to boleče za nas, odrasle ženske, kako mislite, da to vpliva na naše otroke. Dejansko se je hvalil s spolnimi napadi na ženske. Ne morem verjeti, da govorim o tem, da se kandidat za predsednika ZDA hvali s spolnimi napadi na ženske," je dejala z zlomljenim glasom in dodala, da jo je to hudo pretreslo.
"Tega ne moremo pomesti pod preprogo. Gre za mogočnega posameznika, ki odkrito govori o spolnih napadih. Ti sramotni komentarji o naših telesih, nespoštovanje naših ambicij in inteligence, prepričanje, da lahko z ženskami počneš, kar hočeš. To je okrutno, zastrašujoče in po pravici povedano zelo boli."
V bran medijem se je postavil Odbor za zaščito novinarjev, ki Clintonovi ni izrekel podpore, ampak je sporočil, da Trump predstavlja grožnjo svobodi tiska, ki ji v sodobni zgodovini ni para. Odbor opozarja, da bodo posledice v primeru Trumpove zmage po svetu veliko večje kot v ZDA. "Če se ZDA ne držijo lastnih načel, bodo diktatorji in despoti še bolj pritiskali na medije pri njih doma," je opozoril odbor.
KOMENTARJI (272)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.