Tujina

Nevtrini hitrejši od svetlobe: Je kaj ušlo pozornosti znanstvenikov?

Ženeva/Nova Gorica, 24. 09. 2011 20.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Tomaž Verdev
Komentarji
48

Potem ko so meritve pokazale, da so nevtrino delci med Švico in Italijo potovali s hitrostjo, večjo od hitrosti svetlobe, se znanstveniki sprašujejo, ali je šlo za napako pri merjenju hitrosti delcev ali za revolucionarno odkritje, ki bo zamajalo teorijo relativnosti.

V četrtek so znanstveniki, ki so sodelovali pri projektu Opera na tiskovni konferenci povedali, da vse kaže, da so kljub večletnemu natančnemu preverjanju nevtrino delci iz švicarske Ženeve v italijanski Gran Sasso dejansko prispeli s hitrostjo, za spoznanje večjo od hitrosti svetlobe.

Fizik dr. Darko Veberič, zaposlen v Laboratoriju za astrofiziko osnovnih delcev pri Univerzi v Novi Gorici, pravi, da je razlika med izmerjeno hitrostjo nevtrinov in svetlobno hitrostjo tolikšna, kot prehitevanje za 18 metrov na razdalji 730 kilometrov, kolikor znaša razdalja med Ženevo in Gran Sassom.

Osebje Laboratorija za astrofiziko osnovnih delcev pri Univerzi Nova Gorica; dr. Darko Veberič v zadnji vrsti levo
Osebje Laboratorija za astrofiziko osnovnih delcev pri Univerzi Nova Gorica; dr. Darko Veberič v zadnji vrsti levo FOTO: Univerza Nova Gorica

Če gre za napako, utegne ta po besedah Veberiča izvirati iz meritev razdalje med obema krajema, ki so temeljile na GPS-sistemu. Podatki, ki jih oddajajo sateliti GPS-sistema, so na podlagi orbit satelitov izračunani v navigacijskem centru v Združenih državah. ''Imaš GPS-enoto v Ženevi in GPS-enoto v Gran Sassu. Na podlagi teh enot potem izračunaš razdaljo med obema krajema,'' pojasnjuje Veberič.

''Po drugi strani pa so signali, ki jih pošiljajo GPS-sateliti, nekaj dni vnaprej izračunani v ameriškem centru. Pri satelitih GPS gre namreč za dinamičen sistem, saj se orbite satelitov ves čas spreminjajo in so znane z natančnostjo zgolj do dva metra,'' pravi Veberič.

Trenutni podatki GPS namreč temeljijo na meritvah oddaljenosti satelita od Zemlje, ki so jih kak dan prej, medtem ko je satelit potoval čez Združene države, opravili radarji z natančnostjo zgolj do dva metra. Znanstveniki pri projektu Opera sicer trdijo, da so razdaljo med Cernom v švicarski Ženevi in Detektorjem v Gran Sassu določili na 20 centimetrov natančno.

Če bo obveljalo, da so nevtrini iz Cerna v Gran Sasso dejansko prispeli hitreje kot svetloba, bi to utegnilo v temelju spremeniti naše razumevanje fizike. Teorija relativnosti Alberta Einsteina namreč pravi, da noben delec ne more potovati hitreje, kot potuje svetloba. Če bi teoretično delec potoval hitreje od hitrosti svetlobe, bi to pomenilo, da bi potoval nazaj v preteklost.

A Veberič je previdnejši: ''Upam, da bodo izvajalci eksperimenta Opera sami ponovno preverili vse možne izvore napak in čim prej ponovili eksperiment, preden se začne govoriti o kršitvah teorije relativnosti ali bognedaj o potovanju v preteklost,'' pravi.

Po mnenju Veberiča je bil za odstopanje v hitrosti verjetno odločilen majhen tehničen detajl, ki je mogoče ušel sicer zelo skrbni analizi znanstvenikov Cerna in sodelavcev projekta Opera. V Cernu namreč merijo časovne lastnosti celotnega žarka nevtrinov, medtem ko v Gran Sassu detektor zazna le notranji del žarka.

''Če bi v Gran Sassu imeli možnost detektirati vse nevtrine, ki jih proizvedejo v Cernu, bi bil rezultat verjetno drugačen kot sedaj, ko v Gran Sassu izmerijo le notranji del žarka nevtrinov,'' pravi slovenski znanstvenik, sicer sodelavec pri večih projektih Cerna.

Nove meritve iz eksperimenta Opera nasprotujejo starejšim ugotovitvam eksperimenta Kamiokande, kjer naj bi znanstveniki na astrofizikalni ravni ugotovili, da so nevtrini iz eksplozije supernove leta 1987 prispeli kasneje kot svetloba. To se je takrat interpretiralo tako, da imajo nevtrini sicer maso, ampak izredno majhno. Na manjši razdalji so v eksperimentu Opera ti delci prispeli hitreje kot svetloba.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (48)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User691054
22. 04. 2012 16.08
nevtrini potujejo le v prostoru in ne v času, ki je le numerični red njihovega gibanja. Tudi če bi potovali hitreje od C (kar močno dvomim) , ne bi potovali nataj v preteklost, ker preteklosti ni, *
Neutrino
26. 09. 2011 15.43
Je pa vseeno zanimivo da so to teoretično podprli. Zame je nevtrino poseben delec tudi zato, ker je edini ki je npr. iz samega jedra sonca prišel v 8 minutah do Zemlje. Vsi ostali delci, tudi fotoni, ki potrebujejo sicer iz sončeve površine do Zemlje tudi 8 minut, so potrebovali na tisoče let da so se iz jedra sonca prebili skozi močno gravitacijo na površino sonca in jo kot fotoni zapustili. Z drugimi besedami nas ravno sedaj osvetljuje sončeva svetloba, ki je bila ustvarjena tisoče let nazaj :)
Neutrino
26. 09. 2011 15.42
Problem (prej posebnost)nevtrina je, ga je nemogoče direktno dokazati - ni običajen delec, ker ne reagira z nobeno znano silo je skoraj popolnoma brez mase in se ga je do sedaj dalo dokazati le z šibko interakcijo (v velikih cisternah s težko vodo 2 km pod zemljo v zapuščenih rudnikih. S tem preprečijo vpliv interakcije z težko vodo ostalim delcem z večjo maso od nevtrina. Tipičen nevtrino bi lahko potoval skozi nekaj svetlobnih let debel svinčeni ščit preden bi se ustavil - tako majhno maso ima. Težka voda je v večini sestavlejna iz posebnega izotopa vodika - deverija. Če imajo srečo se ob trku nevtrina v izotop devterija nevtrino razcepi na devteron in proton. To zaznajo senzorji v cisterni in tako lahko nevtrinu izračunajo posredno energijo ki jo nosi (upoštevajo seveda izgube pri pretvorbi). Zaradi vsega tega osebno menim da so se malo zmotili pri sami analizi. Kdo lahko namreč zagotovi da je v Cernu v trkodromu res udaril nevtrino ki je bil morebiti sproduciran kot testni delec in ne nevtrino iz vesolja ki je slučajno zašel v cev
User445276
25. 09. 2011 15.19
Gojčič: :x :x :x :p
Ramzess
25. 09. 2011 14.32
Poccorocco="če greš hitreje od svetlobe, še ne pomeni, da lahko potuješ nazaj v preteklost. čas ne obstaja. vse kar je bilo, kar je in kar bo, je del istega vala na poti čez različne materialne in nematerialne podlage." Dobra razlaga, ...naša percecija časa, je zgolj iluzija, ...in v tem našem svetu je polno iluzij, ki jih ljudje zmotno imajo za resnične, pa niso, zato ne morejo dojeti resnice izza njih, in enostavnosti le teh, da denimo potovanje skozi čas je v resnici mnogo bolj enostavno, kot je prepričana večina. Ljudje bodo kmalu spoznali, pač živimo v takih časih, da je znanje nabrano v šolskih klopeh, praktično brez vrednosti, neuporabno, preveč napačno, itd., vključno z matematiko, ki velja za eksatno znanost, je v šolah polna nepotrebne navlake. Če ste kaj brali Mohoričeve knjige, potem ste lahko brali tudi o tem. Da, znanje o našem 'svetu' se z svetom vred začenjajo rušiti, kdor ni pripravljen na spremembo, bo brez šoka, težko prišel skozi.
Ramzess
25. 09. 2011 14.30
Vandal2="češ da potovanje z nadsvetlono hitrostjo ni mogoče in da UFOti ne obstajajo" Kakšno zvezo ima eno z drugim, če eno ne obstaja pote tudi drugo ne, ...res neumen argument. Potovanje z nadsvetlobno hitrostjo menda je mogoče, ... Brayn126="da nekakšno potovanje vesoljskih ladij z nadsvetlobno hitrostjo ni možno." Niti ni potrebe zato, razdalje se premagujejo drugače, razdalja, hitrost, in čas so realtivni. Za nezemljane na določeni stopnji eksistence in razvoja razdalj ni, časa ni, potemtakem tudi potrebe po hitrosti ni, ...je pa še vedno potreba po prilaganju drugim parametrom, ...v našem primeri denimo naš svet, in tukajšnje zakonitosti, ...kar pomeni da po naši percepciji časa, morajo vseeno priti v dolčenem trenutku, ...da lahko izpeljejo svoj plan. Dorijen="Ne vem zakaj je potrebno to igračkanje,katero požre toliko denarja, da si še predstavljati ne moremo? In to samo zato, da bi našli svet na katerem že stojimo, svet ,ki ga ne vidimo." Hja, res je, v tem kulisnem svetu je veliko iger namenjenih zavajanju javnosti, medtem ko se manjšina na drugi strani kulis ukvarja s pravim resničnim svetom, in letajo z UFO-ti, na Luno, Mars, kjer so baze, in še kam drugam. Treba je odpreti oči, in um.
Ramzess
25. 09. 2011 13.57
Bistvena težava je v tem, da ne vemo, po kateri teoriji se te brihtne glave zgledujejo, po uradni nepopolni, ali neuradni popolni različici.
Damir Secki
25. 09. 2011 11.35
omg... a ti sploh ves kaj je antimaterija? antimaterija ima enako maso kot materija... zanjo delujejo enaki fizikalni zakoni kot z materijo....in kar je "najlepse" antimaterija reagira z materijo....kaboom....ravno zaradi tega je antimaterije (v nasem znanem svetu) zelo malo... ce ni ravno ujeta kje v kaksnem elektromatnetnem polju (nekaj je je v nasi atmosferi)
User436922
25. 09. 2011 11.21
samo antimaterija lahko potuje od - neskončno do neskončno v času ki se približuje času absolutne ničle miljardinka sekunde predstavlja čas ob absolutni ničli ogromen čas tudi misel in pogled sta kot kolo proti svetlobni hitrosti absolutne ničle časa ni pot v preteklost ni mogoča - moja teorija
User436922
25. 09. 2011 11.05
-1
ko se bomo soočili z anti materijo šele potem bomo videli kaj je prava hitrost in anštajnu bomo rekli da je bil cicibanček
viros
25. 09. 2011 10.57
Kakšna je sedaj tehnologija in kakšna v času Ainstaina.Če bi bil še živ,bi bil skupaj z njimi in bi skupaj raziskovali.In ali so nevtrini,nevtralni delci svetlobe ali del svetlobe.Potujejo namreč skupaj z svetlobo jih niso ustvarili umetno.
User764517
25. 09. 2011 10.38
čeprav me zanima gibanje nevtrinov v vakumu
User764517
25. 09. 2011 10.21
če so tolkokrat ponovili pa nevem no kako bi se lahko zmotili ?
User764517
25. 09. 2011 10.13
toti naš strokovnjak pa kar govri da so se ziher zmotili na preračunani razdaliji kako je lahko tako ziher ???
Damir Secki
25. 09. 2011 10.03
dejte prosim se vzdrzat takih nevmestnih komentarjev, da je misel hitrejsa od svetlobe.... dejmo biti znanstveni...vsaj tukaj, ko je govora o znanstvenih odkritjih... ta profesor fizike je ocitno zelo slabo informiran in zvecina govori na pamet.... ze dejstvo, da predpostavlja, da so se visoko solani znanstveniki zmotili dolociti razdaljo med cernom in gran sassom za celih 17m, preden so dali ven tako drzno, da n recem revolucionarno, teorijo? Saj ne recem, napake so mozne.. tudi velike napake... ampak da objavijo nekaj tako pomembnega so pa morali biti peklemansko sigurni
User389213
25. 09. 2011 10.02
Z veseljem bi gledal razpad teorije relativnosti, ker bi to pomenilo, da smo stvarem, ki so se še 3 dni nazaj zdele za nemogoče le za naslednim ovinkom.
Maady
25. 09. 2011 08.57
Ne vem ampak Fiziko dobbro poznam, gibanje tudi zraven je hitrost in Ata je zmeraj govoril misel je hitrejša od svetlobe..Dedek je pa dodal prišlo je hitreje kot sem mislil. Torej sta dve stvari hitrejši od svetlobe ampak ka jje tista druga....?? In zaključek, to sta ugotovila veliko prej kot tisti Švicarji
User419469
25. 09. 2011 08.44
Škoda denarja za takšno igračkanje......
User482153
25. 09. 2011 08.27
dorijen 25.09.2011, 07:55 -5 Nisem ti dal minusa, ker si postavil izredno dobro vprasanje. Tudi mene zanima, zakaj nekateri osebki menijo, da morajo prejeti milijone €, ker mi zelijo povedat, da je na nekem gfhfztjtkm planetu neskoncno ton zlata. Mene pa to ne zanima. Kogar to zanima naj se zamisli, koliko bi bilo vredno zlato, ce bi ti ga vlil na dvorisce mesalec za beton??
ochi
25. 09. 2011 08.27
če greš hitreje od svetlobe, še ne pomeni, da lahko potuješ nazaj v preteklost. čas ne obstaja. vse kar je bilo, kar je in kar bo, je del istega vala na poti čez različne materialne in nematerialne podlage.