Hrvaška predsednica Kolinda Grabar Kitarović in predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker sta se sestala v Bruslju, nato pa na tiskovni konferenci spregovorila o vlogi Hrvaške v EU.
A Junckerja je, kot kaže, bolj kot to, kaj ima za povedati Grabar Kitarovićeva, zanimal mobilni telefon, saj se je kar med konferenco oglasil na klic, po nekaj sekundah pa prekinil in nato tipkal še kratka sporočila.
Hrvaška predsednica ni imela druge izbire, kot da nadaljuje s svojim govorom, in se pretvarja, da je Junckerjeva nevljudnost ne moti. "Minili sta dve leti od vstopa Hrvaške v Evropsko unijo, in to obdobje smo se nekako učili, zdaj pa je nastopil čas, da Hrvaška konkretneje okrepi svojo vlogo kot članica, ko gre za odločanje pri zadevah," je govorila in medtem večkrat pogledala Junckerja, ki pa je mrtvo hladno tipkal po telefonu.
Nekateri ga obsojajo, drugi branijo: 'Juncker je pač tak človek' Zadeva je dvignila veliko prahu in hrvaški mediji so se razpisali o tem, kako je Juncker ponižal njihovo predsednico. Zastopnik Zelenih v Evropskem parlamentu Davor Škrlec je za Index.hr povedal, da gre za zelo neugodno situacijo in da je Juncker hrvaški predsednici s tem izkazal nespoštovanje. Predsednik Evropske komisije se po njegovih besedah v evropskem parlamentu nikoli ne vede tako. HDZ-jev Gordan Jandroković je obratno dejal, da je Juncker pač človek, ki se vede precej ležerno. "Morate ga poznati, da veste, da je on zelo neposreden človek. Ni klasičen politik, ki pazi na svoje vedenje. Vede se precej sproščeno in zaradi tega v protokolarnih situacijah pogosto deluje preveč sproščeno. Temu sem bil sam že večkrat priča," je pojasnil. Grabar Kitarovićeva je po njegovem mnenju pametno storila, da na to ni reagirala. "Ni bilo potrebno, da ga na to opozori, saj se je tako sam odločil in odgovornost je na njem. Nihče pa ne pove, da jo je Juncker sprejel zelo srčno, saj sta stara prijatelja, kar je bistveno bolj pomembno od te situacije s telefonom," je še dodal Jandroković. Nekdanja hrvaška premierka Jadranka Kosor pa je povedala, da se ji kaj takega sicer nikoli ni zgodilo, da pa bi sama, če bi se znašla v tej situaciji, zagotovo opozorila Junckerja na to in ne bi govorila naprej, dokler bi on telefoniral. "Ni se samo javil na telefon, pač pa tipkal po njem in gledal na uro, s čimer je pokazal, da ga ne zanima to, kar ona govori. Primerna reakcija Grabar Kitarovićeve bi bila, da preneha govoriti, počaka in mu s to gesto pokaže, da ne odobrava tega, kar počne.
Hrvaška si evra ne more obetati pred letom 2020
Juncker je sicer na tiskovni konferenci izrazil zadovoljstvo, da je Hrvaška dejavna in konstruktivna članica EU. Določanje datumov je nevarno in zavajajoče, a popolnoma se strinjam, da članstvo Hrvaške v območju evra pred letom 2020 ni mogoče, je še dejal. S tem je pritrdil besedam hrvaške predsednice, da država na prevzem evra ne bo pripravljena pred letom 2020.
Občutno prej, v približno dveh letih, bo Hrvaška po besedah predsednice pripravljena na vstop v schengenski prostor. Julija naj bi se začelo ocenjevanje pripravljenosti države na schengen. Grabar-Kitarovićeva pričakuje, da bodo tehnična merila za vstop izpolnili v dveh letih.
Juncker je Hrvaško opozoril, da jo čaka še veliko dela in da se mora zavedati, da mora obrzdati javne finance. "Primanjkljaj je previsok, strukturne reforme so nezadostne," je poudaril in spomnil, da bo komisija te probleme obravnavala maja v priporočilih članicam za ukrepanje.
Hrvaška predsednica je med temami pogovora z Junckerjem izpostavila tudi pomen učinkovitega črpanja evropskih sredstev. Juncker pa je izpostavil, da je hrvaški projekt razširitve dubrovniškega letališča med prvimi štirimi projekti, ki jih je odobrila Evropska investicijska banka v sklopu naložbene ofenzive.
Juncker in Grabar-Kitarovićeva, člana iste evropske politične družine in stara znanca še iz časov, ko sta bila luksemburški premier in hrvaška ministrica, sta sicer oba izpostavila zadovoljstvo ob vnovičnem snidenju. Srečanje mi je bilo v "osebno zadovoljstvo", je poudaril Juncker. Predsednica pa se je "dragemu prijatelju" zahvalila za podporo in poudarila, da jo prevevajo "sijajni občutki".
KOMENTARJI (152)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.