Meduze postajajo stalnica tako v Sredozemskem morju kot tudi v svetovnih oceanih, naraščajoča grožnja pa bodo tudi v prihodnosti. Kot opozarjajo na Univerzi na Primorskem, smo za njihovo vse pogostejše pojavljanje v obalnih območjih, in to v vse večjem obsegu krivi tudi ljudje oziroma naš odnos do okolja in ekosistemov.
Ko se meduze pojavijo, so mediji ponavadi polni novic o ožganih kopalcih, vendar to niso edine težave, ki jih meduze povzročajo. Poleg nevarnosti za zdravje ljudi zaradi ožiga ima množično pojavljanje meduz lahko resne ekološke in socio-ekonomske posledice, pravijo na primorski univerzi. Meduze mašijo cevi za hladilno vodo obalne industrije, onemogočajo ribolov, poškodujejo ribe v ribogojnicah, prenašajo patogene organizme na ribe, zaradi česar te zbolevajo, zmanjšujejo pa tudi komercialni ulov rib, saj plenijo ribja jajčeca in mladice.
Strokovnjaki so sicer mnenja, da sta za množični pojav meduz kriva predvsem dva dejavnika, in sicer pomanjkanje želv, ki se prehranjujejo z njimi, ter visoke temperature in vročina, ki pospešujejo njihovo razmnoževanje.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.