Na miših, ki so bile v laboratoriju izpostavljene energijsko visoko nabitim ioniziranem kisiku in titanu so zaznali poškodbe osrednjega živčevja. Imele so vnetje možganov, bile so manj učinkovite, slabše so se učile, obenem pa jim je močno pešal spomin.
Podobno opažajo pri bolnikih s tumorjem na možganih, ki so bili med zdravljenjem večkrat izpostavljeni sevanju. Gre za situacijo, podobno galaktičnim kozmičnim žarkom, kakršnim bi bili na dolgih poletih v vesolje izpostavljeni astronavti, so opozorili raziskovalci s kalifornijske univerze Irvine.
"To ni pozitivna novica za napotene na dve- do triletno misijo na Mars," je poudaril vodilni avtor študije Charles Limoli. Po njegovih besedah bi se lahko že med misijo pojavili pomanjkanje spomina ter izguba zavesti in osredotočenosti, kognitivne sposobnosti pa bi se lahko izkazale za slabe tudi pozneje v življenju.
Trenutno se astronavti na Mednarodni vesoljski postavi (ISS) izmenjujejo na šestmesečnih misijah. Marca sta ameriški astronavt Scott Kelly in ruski kozmonavt Mihail Kornijenko kot prva začela leto dni trajajočo misijo na ISS, pri čemer gre tudi za testiranje učinkov daljših vesoljskih poletov na um in telo.
Ameriška vesoljska agencija Nasa načrtuje v 30 letih poslati človeško misijo na Mars, a skeptiki opozarjajo, da je trenutna tehnologija vse prej kot primerna. Prav tako ni jasno, če je tovrstno potovanje sploh varno za ljudi.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.