
Japonsko farmacevtsko podjetje Chugai je ministrstvu za zdravje, ki preiskuje nenadno smrt dveh dečkov, sporočilo, da so se njune težave začele, potem ko sta vzela odmerek protivirusnega zdravila tamiflu. Takrat naj bi se njuno obnašanje močno spremenilo, kar naj bi bil stranski učinek delovanja zdravila. Oba sta nato storila samomor, prvi se je vrgel pod tovornjak, drugi pa je padel z devetega nadstropja.
Chugai skrbi za distribucijo omenjenega zdravila, katerega poraba je zaradi strahu pred ptičjo gripo skokovito narasla, na Japonskem.
Dojenček je ozdravel

Osemnajstmesečni dojenček, ki se je na Tajskem okužil z virusom ptičje gripe H5N1, si je opomogel, a bo moral še tri tedne ostati v bolnišnici, so sporočili predstavniki zdravstvenih oblasti v Bangkoku. “Zdaj je popolnoma zdrav, saj se je okužil z zelo majhno količino virusa in je bil takoj deležen ustreznega zdravljenja,” je dejal vodja vladnega oddelka za nadzor bolezni Thawat Suntrajarn.
Njegova babica, ki naj bi glede na rezultate prvotnih testov bila prav tako okužena s smrtonosnim virusom, pa je zbolela za navadno gripo, so še ugotovili v bolnišnici.
Indonezija: Žrtev je že sedem

Indonezijski predsednik Susilo Bambang Yudhoyono je dejal, da je od oktobra v njegovi državi za ptičjo gripo umrlo že sedem ljudi, enajst pa jih je obolelo.
16-letno dekle, ki je v bolnišnici v Džakarti umrlo prejšnji teden, naj bi imelo ptičjo gripo, ista bolezen pa naj bi bila med vikendom usodna tudi za 4 leta starejšo žensko. Tako so pokazali primarni testi, še vedno pa čakajo na rezultate dodatnih analiz, ki jih opravljajo v referenčnem laboratoriju v Hongkongu.
Dve domnevno novi okužbi med ljudmi so odkrili tudi v Vietnamu, kjer je virus v zadnjih dveh letih zahteval največ, kar 42 žrtev. Pri nekem študentu so namreč opazili značilne simptome, preučujejo pa tudi primer 78-letne ženske, ki je umrla pred dnevi.
Nov izbruh ptičje gripe na Kitajskem
S Kitajske pa poročajo o novem izbruhu ptičje gripe na vzhodu države. Gre že za deveti izbruh ptičje gripe po 19. oktobru. V mestu Huainan v provinci Ahuis poginilo okoli 800 glav domače perutnine, danes pa so potrdili, da so bile živali okužene s smrtonosnim virusom H5N1.
Predstavniki WHO medtem v osrednji Kitajski pomagajo tamkajšnjim zdravnikom pri ugotavljanju, ali je 12-letna deklica umrla zaradi ptičje gripe. Kitajska doslej uradno ni zabeležila še nobenega smrtnega primera zaradi ptičje gripe pri ljudeh.