
Tiskovni predstavnik Scotland Yarda je povedal, da je sinoči po telefonu policijo poklical nek moški in v imenu Nacionalne armade za osvoboditev Škotske (SNLA) prevzel odgovornost za pošiljanje nevarnih paketov. Pakete z natrijevim hidroksidom bodo po njegovih besedah prejeli vodilni politiki v Veliki Britaniji.
Tekoča vsebina je bila poslana pod pretvezo, da gre za brezplačno sredstvo za aromaterapijo, navodilo za uporabo pa naj bi bilo po navedbah Scotland Yarda cinično nevarno.
Poleg Cherie Blair je paket prejel tudi poslanec škotskega parlamenta Mike Rumbles, ostalih 14 paketov pa še niso odkrili, zato so iz Scotlanda Yarda opozorili na previdnost ter pozvali politike naj paketov ne odpirajo. Paket, ki je prispel na Downing Street je bil naslovljen na Blairovo soprogo Cherie. Blair, ki se mudi na vrhu Britanske skupnosti držav v Avstraliji, dogodka še ni komentiral.
Izvor nevarnih paketov
Po podatkih britanske policije paketi niso povezani s terorističnimi napadi na ZDA 11. septembra lani, niti s terorističnimi skupinami na Severnem Irskem. Lahko pa bi bilo dejanje povezano z notranjepolitičnimi težavami, kar dokazuje telefonski klic neznanega moškega, je sporočil Scotland Yard. Potrdil je tudi, da bil paket, ki je bil poslan na vlado, poslan iz Glasgowa na zahodu Škotske.

Nacionalna armada za osvoboditev Škotske, ustanovljena leta 1980, zahteva neodvisno Škotsko republiko z galščino kot uradnim jezikom in je le ena od vrste majhnih fanatičnih skupin, ki delujejo na Škotskem. Ustanovil jo je nekdanji vojak Adam Basbin, ki je ob koncu sedemdesetih in v začetku osemdesetih let prejšnjega stoletja vodil kampanijo t.i. zmernega nasilja proti angleškim priseljencem. V 80. letih je organizacija večkrat pošiljala opozorila o bombnih napadih in grozilna pisma britanski kraljevi družini, vendar so se vse grožnje izkazale za lažne. SNLA so oblasti povezale tudi s pismi, ki jih je prejela univerza St. Andrew na Škotskem, kjer študira princ William, in naj bi vsebovala antraks.
Vodja Škotske nacionalistične stranke, največje od škotskih strank, ki se zavzemajo za demokratično pot Škotske v neodvisnost, John Sweeny, je akcijo označil za patetično, storilce pa za navadne kriminalce. Akcijo so obsodili tudi nacionalistični škotski politiki, kdorkoli naj bi bili pošiljatelji.
Po mnenju poznavalcev pisem ni poslala ta ali kaka večja skupina, ampak gre za delo ena ali dveh oseb.