
V morju pri svetilniku na rtu Marlera nedaleč od Medulina na jugu Istre so potapljači našli tropsko algo Caulerpo racemoso, ki velja za izjemno nevarno za avtohtone morske organizme, poroča Glas Istre na svoji spletni strani. Spominja, da so nevarno algo v morju pri Istri prvič odkrili pred sedmimi leti pri Vrsarju.
Hrvaški biologi so našli novo kolonijo nevarne alge pri Medulinu, na morskem dnu v pesku na globini od 17 do 23 metrov, in sicer na štirih različnih mestih. Medtem ko so tri kolonije alg velikosti kvadratnega metra, se je ena razširila na približno 50 kvadratnih metrov, navaja puljski časnik.
Dodaja mnenje strokovnjakov, da je Caulerpa racemosa, ki se razširja z morskimi tokovi, nevarnejša za avtohtono floro in favno v istrskem morju kot njena tropska sorodnica Caulerpa taxifolia.
Racemoso je nemogoče uničiti, potem ko kolonija doseže velikost deset kvadratnih metrov, za razliko od taxifolije, ki so jo v hrvaškem morju uspeli uničiti ali vsaj omejiti njeno širjenje, je pred leti pojasnil vodja projekta za spremljanje, nadzor, širjenje in čiščenje tropskih alg zvrsti caulepa Ante Žuljević s splitskega inštituta za oceanografijo.

Ko se racemosa razširi, prekrije vse avtohtone nepremične živalske organizme in alge, ki so na morskem dnu. Zato se zvišuje poraba kisika, kar je usodno za večino organizmov in vodi k radikalnim spremembam biološke raznolikosti na morskem dnu, je še pojasnil Žuljević. Kot je dodal, je racemosa bolj kot taxifolia odporna na nizke temperature in je zato lahko tudi v morju pri Vrsarju, kjer je morje čez zimo hladnejše.
Prve racemose so v hrvaškem Jadranu našli pri Peklenskih otokih leta 2000. Od takrat naj bi jo zabeležili v slabih 100 primerih na različnih koncih. Dodali so, da so jo čistili zgolj ob vhodu v veliko jezero na otoku Mljet, ki velja za največji koralni greben v Sredozemskem morju.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.