Tujina

Neuspešne volitve v Srbiji

Beograd, 08. 12. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Po dveh neuspelih poskusih, da bi srbski volivci izvolili novega predsednika, jim to tudi v tretje ni uspelo. Po podatkih nevladne organizacije CESID se je volitev do zaprtja volišč ob 20. uri udeležilo le 44,8 odstotka volilnih upravičencev, kar ni dovolj za veljavnost prvega kroga volitev.

Volišča so se zaprla ob 20. uri. Po podatkih organizacije CESID se je volitev udeležilo le 44,8 odstotka od 6,5 milijona volilnih upravičencev. Tako je spodletel tudi tretji poskus izvolitve srbskega predsednika, saj je za veljavnost prvega kroga volitev potrebnih 50 odstotkov volivne udeležbe. Tako bodo morali drugi krog volitev izvesti najkasneje do marca prihodnje leto.

Po podatkih CESID je največ volivcev glasovalo za kandidata Demokratske stranke Srbije (DSS) in jugoslovanskega predsednika Vojislava Koštunico. Zanj naj bi glasovalo 57,9 odstotka volivcev. Za vodjo srbskih radikalcev Vojislava Šešlja je glasovalo okoli 36 odstotkov volivcev, za tretjega predsedniškega kandidata, vodjo Stranke srbske enotnosti (SSJ) Borislava Peleviča pa 3,4 odstotka volivcev.

Jugoslovanski predsednik in kandidat za predsednika Srbije, Vojislav Koštunica, meni, da bi vnovični neuspeh volitev povzročil predhodne parlamentarne volitve. »Poznamo nezadovoljstvo prebivalstva Srbije. Upam, da se bo to nezadovoljstvo izkazalo z udeležbo na volitvah«, je še povedal Koštunica potem, ko je na volišču oddal svoj glas.

Obenem je srbsko vlado, ki jo vodi njegov politični nasprotnik Zoran Đinđić, obtožil, da vzpodbuja neuspeh predsedniških volitev. »Vsi vedo, da poskuša srbska vlada dokazati, da te volitve niso pomembne, in vsi vedo, da poskuša mednarodna skupnost dokazati, da srbska vlada nima prav«, je dejal Koštunica.

Koštunici napovedujejo zmago

Vojislav Koštunica je pri nekaterih izredno priljubljen
Vojislav Koštunica je pri nekaterih izredno priljubljen FOTO: Reuters

Koštunica, kandidat DSS, ima tudi podporo vladajoče koalicije - Demokratične opozicije Srbije (DOS) - vendar je njenih 18 članic v predvolilnem času posredovalo mešane pozive - od podpore Koštunici do zagovarjanja bojkota volitev ter pozivov k udeležbi brez jasne podpore kateremu od kandidatov. Podporo so mu izrazili Demokratski center (DC) Dragoljuba Mičunovića, Nova Srbija, koalicija Lista za Sandžak, Demokratična alternativa, Nova demokracija, Reformisti Vojvodine ter krilo Socialdemokratske stranke.

Kandidaturo predsednika Srbske radikalne stranke (SRS) Vojislava Šešlja je tako kot v prvem krogu znova podprl nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević, ki mu v Haagu sodijo zaradi vojnih zločinov. Šešelj je sicer v prvem krogu 29. septembra dobil presenetljivo visoko podporo - 23,24-odstotno. Njegovo kandidaturo sta podprli tudi Miloševićeva Socialistična stranka Srbije in Jugoslovanska levica (JUL) Miloševićeve soproge Mire Marković.

Je udeležba znova prenizka?

Dosedanjemu srbskemu predsedniku Milanu Milutinoviću se bo petletni mandat iztekel 5. januarja 2003
Dosedanjemu srbskemu predsedniku Milanu Milutinoviću se bo petletni mandat iztekel 5. januarja 2003 FOTO: Reuters

Predsedniške volitve, ki so potekale v dveh krogih 29. septembra in 13. oktobra, so bile razveljavljene, ker se drugega kroga ni udeležilo zahtevanih več kot 50 odstotkov volilnih upravičencev. Srbski parlament je nato to zahtevo 5. novembra odpravil s spremembo zakona o volitvah predsednika republike.

Dosedanjemu srbskemu predsedniku, Milanu Milutinoviću, ki ga je haaško sodišče obtožilo vojnih zločinov, se bo petletni mandat iztekel 5. januarja 2003. V primeru neuspeha volitev bo dolžnosti predsednika Srbije začasno opravljala predsednica srbske skupščine Nataša Micić.