Tujina

Neučinkovita CIA?

Washington, 22. 08. 2007 08.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Direktor ameriške obveščevalne agencije je objavil kritično poročilo o nekdanjih delavcih Cie. Pojavile so se nove teorije zarote.

Michael Hayden, direktor Cie je moral v torek proti svoji volji objaviti povzetek še vedno tajnega poročila generalnega inšpektorja Cie Johna Helgersona iz leta 2005, ki je precej kritično do nekdanjih vodilnih osebnosti Cie na čelu z nekdanjim direktorjem Georgem Tenetom. Poročilo je eno od številnih, ki se ubadajo z razlogi za neuspeh preprečitve terorističnih napadov na ZDA 11. septembra 2001.

Poročilo generalnega inšpektorja sicer vodstvu Cie med drugim očita, da od leta 1993 naprej ni bilo napisanega nobenega celovitega poročila o Osami bin Ladnu, da ni bil izdelan celovit pregled morebitnih groženj, da so se pri Cii in Agenciji za nacionalno varnost (NSA) prepirali, kdo naj ima večjo odgovornost glede boja proti Al Kaidi in da so sredstva za boj proti terorizmu pri Cii porabljali tudi za druge namene. Poročilo vodstvu Cie očita tudi, da posebna enota za bin Ladna z imenom "Postaja Alec" ni imela dovolj operativnih izkušenj, strokovnosti in urjenja, ob tem pa je bila preobremenjena.

Poročilo generalnega inšpektorja Cie kot novost prinaša kritiko Teneta osebno, in sicer da ni poskrbel za oblikovanje celovite strategije boja proti Al Kaidi. Kritike so bili deležni tudi drugi uradniki Cie, med njimi Tenetov namestnik za operacije Jim Pavitt ter šef protiterorističnega centra Cie Coffer Black.

Generalni inšpektor Helgerson je priporočil oblikovanje odbora za ugotavljanje odgovornosti in izrek morebitnih opominov, hujših kazni pa ne, ker preiskava ni ugotovila nobenih namernih kršitev zakonov ali postopkov. Poročilo prav tako ni odkrilo nobenega "čarobnega sredstva", s katerim bi lahko ustavili napade 11. septembra 2001.

Tedanji direktor Cie Porter Goss je priporočila za ukore zavrnil, kar je potrdil tudi sedanji direktor Cie Michael Hayden. Slednji poročila ne bi nikoli objavil, če tega ne bi zahteval kongresni zakon, ki ga je Bush podpisal v začetku meseca. Hayden meni, da poročilo ne prinaša nič novega, ampak bo le odvračalo pozornost agentov od pomembnega dela.

Tenet je medtem v javnem pismu povsem zavrnil kritike in dejal, da so imeli celovito strategijo boja proti Al Kaidi, ki so jo potem tudi 15. septembra predstavili Bushu in na njeni podlagi strmoglavili talibane v Afganistanu ter od tam pregnali Al Kaido.

Nove teorije zarote

Tenet, ki je od Busha leta 2004 dobil najvišje civilno priznanje, predsedniško medaljo svobode, in se je istega leta tudi upokojil po služenju v Clintonovi in Bushevi administraciji, je v pismu hvalil vse svoje sodelavce in poudarjal, da bolj predanih ljudi ni poznal.

V poročilu je Tenet sicer deležen tudi pohvale, da je bil močno angažiran in da je osebno glasno opozarjal na nevarnost ter leta 1998, po napadih na veleposlaništvi ZDA v Keniji in Tanzaniji, napisal slavno okrožnico o tem, da so ZDA v vojni. Vendar pa mu poročilo očita, da ni sledil lastnim opozorilom in se je namesto na strategijo osredotočal le na taktiko.

Zgodba o napadih na ZDA je sicer že dobro znana in premleta. Nova administracija predsednika Georgea Busha leta 2001 terorizmu na politični ravni ni posvečala preveč pozornosti, le redki obveščevalci pa so opozarjali na resno možnost, da lahko pride do velikega napada na ameriškem ozemlju. Med ameriškimi obveščevalnimi in policijskimi agencijami ni bilo učinkovitega sodelovanja, Al Kaida in njen vodja Osama bin Laden pa za ameriški politični vrh do 11. septembra 2001 nista bila dovolj pomembna, da bi se splačalo zaradi tega začeti vojno.

Preiskave so privedle do medsebojnega obtoževanja med člani Busheve administracije in nekdanje administracije demokrata Billa Clintona, ki pa ni rešilo ničesar. Ljubitelji teorij zarote pa medtem ostajajo prepričani, da je napade izpeljal sam Washington, morda ob sodelovanju Izraela, da bi se lahko potem odpravili na kavbojski pohod po z nafto bogatem divjem Bližnjem vzhodu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User52779
22. 08. 2007 08.44