Po ponedeljkovem krvavem napadu s tovornjakom na božičnem sejmu na trgu Breitscheidplatz, v katerem je umrlo 12 ljudi, 48 pa je bilo ranjenih, je napadalec še vedno na begu.
Nemške oblasti so kot osumljenca potrdile Tunizijca Anisa Amrija, ki bo glede na objavljen priporni nalog jutri star 24 let. Pri tem opozarjajo, da je osumljenec nevaren in oborožen, za informacije, ki bi privedlo do aretacije, pa ponujajo 100.000 evrov.
Amri je visok 1,78 metra in težak okoli 75 kilogramov, ima črne lase in rjave oči. Tunizijska protiteroristična policija naj bi po poročanju francoske tiskovne agencije zaslišala njegova starša oziroma družino.
Sorodniki: Naša družina ne podpira nobene oblike naslija
"Z bratom sem zelo pogosto komuniciral prek Facebooka. Sploh nisem vedel, s čim se ukvarja, tudi sam sem zaskrbljen," je za Bild povedal Valid, brat osumljenega Tunizjica, in poudaril, da njegov brat nima nobene povezave z Islamsko državo.
Nazadnje, navaja Bild, sta se prek Facebooka pogovarjala pred dvema tednoma. "Če sem lahko iskren, tudi številko njegovega mobilnega telefona nimam. Nazadnje mi je povedal, da v Nemčiji ni dobil stalnega prebivališča, da pa je vseeno dobro," je povedal Valid in poudaril, da od njega nikoli niso dobivali denarja.
"Sploh ne vem, ali ima kaj denarja. Kakorkoli, vsi smo v šoku, ne moremo verjeti, da je kriv za ta zločin. Ko sem videl njegov obraz na televiziji, sem skoraj padel s stola," je še dodal.
Nisem mogel verjeti svojim očem, je za Bild povedal drugi brat Abdelkader, ki ne verjame, da bi bil njegov brat sposoben narediti kaj takega. "Če se izkaže, da je res kriv za smrt 12 nedolžnih ljudi, potem si zasluži najvišjo možno kazen. Naša družina ne podpira prav nobene oblike nasilja in terorizma," je še dodal.
Tudi sestra Najoua, ki je bila v nenehni komunikaciji s svojim bratom, je presenečena: "Ni se mi zdelo, da se z njim dogaja kaj posebnega. Vsakič, ko sva se pogovarjala prek Skypa, je bil nasmejan in srečen. Tole je za nas prevelik šok."
Zaradi požara v šoli štiri leta preživel v italijanskem zaporu
Amri naj bi Tunizijo zapustil pred sedmimi leti, je za lokalni tunizijski radio povedal njegov oče, poroča Middle East Eye. Preden je odšel v Nemčijo, naj bi štiri leta preživel v zaporu v Italiji, ker naj bi zažgal neko šolo, še navaja portal.
O požaru v šoli ter štiriletni zaporni kazni poroča tudi italijanska La Repubblica, ki navaja, da so to informacijo potrdili italijanski obveščevalni viri. V Italijo naj bi prispel februarja 2011 kot mladoleten otrok brez spremstva. Po prestani kazni naj bi ga iz Italije izgnali, a Tunizija tega ukrepa ni izpeljala. Namesto v Tunizijo je odšel v Nemčijo.
Tunizija ga ni želela sprejeti niti po izgonu iz Italije niti po izgonu iz Nemčije
Minister za notranje zadeve zvezne dežele Severno Porenje-Vestfalija Ralf Jäger je na tiskovni konferenci povedal, da je osumljenec iz Tunizije v Nemčijo prispel lani in zaprosil za azil, a so nemške oblasti njegovo prošnjo junija letos zavrnile. To naj bi storile zato, ker se je predstavljal z različnimi imeni oziroma ni imel veljavnih dokumentov. Bild je poročal, da naj bi Amri v Nemčiji uporabljal dokumente z najmanj osmimi različnimi imeni. Vsi priimki se začnejo na črko A, starost pa variira v razponu od 21 do 23 let.
V začetku leta pa so po tistem, ko so varnostni organi odkrili njegovo domnevno povezavo z Islamsko državo, izdale odločbo o njegovem izgonu iz države, poroča Independent.
Vendar ga niso mogli izgnati, saj je Tunizija dolgo zanikala, da je njihov državljan. Nemški preiskovalni organi so tako šele danes prejeli njegove dokumente. Kot je še povedal, je bila zaradi načrtovanja napada proti Tunizijcu že uvedena preiskava. Pripravljal je "resno nasilno dejanje proti državi".
Spiegel online je poročal, da so nemški preiskovalci pod sedežem voznika morilskega tovornjaka našli dovolilnico za začasno prebivanje, ki pripada tunizijskemu državljanu Amriju. Začasna dovolilnica za bivanje naj bi bila aprila letos izdana v okrožju Kleve v zvezni deželi Severno Porenje-Vestfalija.
Od polnoči je nabolj iskana oseba v Evropi
Pri iskanju osumljenca, poroča BBC, od polnoči naprej pomagajo tudi varnostni organi iz vse Evrope. Francoski predsednik Francois Hollande, ki se je danes podpisal v žalno knjigo na nemškem veleposlaništvu, je povedal, da so francoski obveščevalci ves čas v stiku z nemškimi kolegi.
Amri naj bi bil vpet v mrežo islamistov, bil naj bi v stikih z novembra aretiranim salafističnim pridigarjem in rekruterjem novih borcev IS, Iračanom Abujem Valom. Policiji naj bi bil že poznan, Süddeutsche Zeitung celo poroča, da je ta že nadzirala njegovo telekomunikacijo.
Teroristična mreža, ki naj bi ji pripadal osumljenec, naj bi od leta 2015 načrtovala napade na Nemčijo. Tarča naj bi bile policijske postaje pa tudi policisti, ki naj bi jih zvabili v past in nato ubili, med načrti pa naj bi bile podobne akcije, kot se je zgodila v ponedeljek, torej s tovornjakom, polnim razstreliva, zapeljati med ljudi.
Nemški mediji o Amriju med drugim navajajo, da je bil že ob prihodu v Nemčijo identificiran kot potencialno nevaren in bi moral biti pod strogim nadzorom, a se je v začetku meseca policistom izmaknil. A čeprav je bil v Nemčiji prepoznan kot nevaren, je lahko tam ostal, saj mu je doma prav tako grozila nevarnost. Ljudje so zdaj jezni in se sprašujejo, kako je sploh mogoče, da je ostal v Nemčiji. Po poročanju Spiegla naj bi bil julija celo v priporu, ker naj ne bi imel več dovoljenja za bivanje.
Nesrečni Poljak naj bi tragedijo poskušal preprečiti
Ker naj bi preiskovalci v kabini tovornjaka našli tudi DNK sledi, ki nakazujejo na fizičen boj med ugrabljenim poljskim voznikom tovornjaka Lukaszom Urbanom in storilcem, domnevajo, da je slednji poškodovan, zato so napovedali pregled tudi vseh mestnih bolnišnic.
Bild je namreč poročal, da je obdukcija trupla Poljaka, ki so ga našli na sovoznikovem sedežu, pokazala, da je bil moški med napadom še živ. Še več, nesrečnež naj bi celo poskušal zagrabiti volan in napadalcu preprečiti grozljivo dejanje. "Prišlo je do prerivanja," so povedali preiskovalci. Takrat naj bi terorist zagrabil nož in Poljaka večkrat zabodel, zatem pa ga je še ustrelil in nato pobegnil. Kje je morilsko orožje, policija ne ve.
Ne enega, prijeli so kar dva napačna osumljenca
Berlinska policija, ki dopušča možnost, da je bilo napadalcev več, je danes v jutranjih urah prijela še enega osumljenca, a se je tudi pri tem izkazalo, da gre za napačnega, je poročal lokalni radio RBB24. Že včeraj so namreč prijeli pakistanskega prosilca za azil Naveda B., a so ga izpustili, ker preiskava ni dokazala njegove vpletenosti v napad.
Policisti prebivalce mirijo, da bodo pravega storilca kmalu ujeli. Po napadu so prejeli več kot 500 različnih telefonskih namigov. "80 smo jih vzeli resno in jih preiskujemo," je povedal vodja Klaus Kandt. Pregledujejo posnetke nadzornih kamer, teren pa preiskujejo tudi s policijskimi psi. "Preiskava intenzivno poteka, prepričan sem, da bo uspešna," je dejal.
"Prepričan sem, da bomo pravega osumljenca prijeli v roku enega dneva oziroma zelo kmalu," je za ZDF povedal vodja Združenja nemških detektivov Andre Schulz. Podrobnosti ni razkrival, je pa dejal, da razpolagajo s konkretnimi in oprijemljivimi informacijami.
Sejmi so ponovno odprti, razen tega, kjer se je zgodil napad
Berlinski župan Michael Mueller je povedal, da so v mestu poostrili varnostne ukrepe z dodatnim številom policistov, božične sejme pa so zavarovali z betonskimi barikadami, da bi preprečili morebitne posnemovalce. "Imejte odprte oči, bodite pozorni. Ni pa nobenega razloga za paniko, lahko obiskujete javna mesta, varni ste," je nagovoril prebivalce.
Božične sejme v nemški prestolnici, ki so bili po napadu zaprti, medtem ko so drugod po Nemčiji nemoteno potekali, so danes spet odprli – z izjemo tistega, kjer se je napad zgodil. Tega naj bi ponovno odprli v četrtek. Varnostne ukrepe bomo povsod prilagajali trenutnim razmeram, je povedal notranji minister, in poudaril, da se z ministri zveznih dežel strinjajo, da bi bila odpoved sejmov napačna odločitev.
V Kölnu se bojijo posnemovalcev
Oblasti v Kölnu so zaskrbljene, da bi se takšen napad zgodil tudi pri njih, zato so tudi oni poostrili varnostne ukrepe na ulicah in božičnih sejmih. "Bojimo se imitatorjev. Nič ni hujšega, kot da potem rečemo: lahko bi kaj storili, pa nismo," je sporočil vodja policije Jürgen Mathies. "Pregledujemo vozila, ki vstopajo v ožje središče mesta, okrepili smo varovanje katedral, nismo pa razmišljali o tem, da bi božične sejme odpovedali," je še dodal.
Odgovornost prevzela IS
Kot je znano, je tovornjak živahno praznično vzdušje prekinil v ponedeljek okoli 20. ure, ko je na tržnico brez zaviranja zapeljal s 60 kilometri na uro. Identiteta žrtev še vedno ni potrjena. Policija je potrdila zgolj to, da je med njimi šest nemških državljanov in en Poljak.
Odgovornost za napad je v torek zvečer prevzela skrajna sunitska skupina Islamska država (IS). Prek svoje tiskovne agencije Amak je sporočila, da je napad izvedel njen vojak, ki se je odzval na poziv k napadom na prebivalce držav mednarodne koalicije proti IS.
KOMENTARJI (972)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.