Francoski tožilci so predstavili prve ugotovitve, ki so jih pridobili iz črne skrinjice, ki snema pogovore v pilotski kabini. Ugotovitve so grozljive in izredno žalostne.
Vse kaže, da se je kopilot Andreas Lubitz zaprl v kabino in namerno strmoglavil letalo. Na koncu posnetkov, in sicer tik pred trčenjem v goro, je moč slišati krike potnikov.
Francoski državni tožilec Brice Robin je dejal, da so uspeli pridobiti transkript za zadnjih 30 minut leta. Prvih 20 minut pilota komunicirata povsem normalno, nakar je pilot prosil kopilota da prevzame.
Sliši se zvok stola, ko ga pilot odrine nazaj in odide skozi vrata, ki se zaprejo. "Verjetno je šel v toaletne prestore," pravi tožilec. Kopilot je bil tedaj sam. Nenadoma je brez razloga začel s postopkom spuščanja. Kot pojasnjuje, se da to storiti zgolj ročno. Izrekel ni niti ene same besede. Nato se slišijo vzkliki pilota, da naj odpre vrata, kasneje tudi udrihanje po vratih. Odziva ni, sliši se zgolj dihanje.
Kontrolorji so ga skušali kontaktirati, a se ni odzival. Nazadnje so se oglasili tudi alarmi, nakar se na posnetku zasliši prvi pok. Verjetno je letalo najprej zadelo ob del gore šele nato vanjo trčilo z vso silo. Vse do zadnjega trenutka pa je slišati dihanje kopilota, kar dokazuje, da je bil živ in da je zavestno pričel s postopki spuščanja letala in da zavestno ni spustil pilota v kabino.
Čisto ob koncu se slišijo tudi kriki potnikov, ki se po besedah Robina do zadnjega niso zavedali, kaj se dogaja. V goro so se zaleteli pri hitrosti 700 kilometrov na uro. ''Smrt je nastopila v trenutku,'' je zaključil Robin.
Francoski državni tožilec je še poudaril, da zaenkrat še ni mogoče reči, da je šlo za teroristično dejanje.
''Pretreseni, brez besed''
V letalski družbi Germanwings so pretreseni zaradi pojasnil, ki so jih glede tragedije sporočili francoski preiskovalci. ''Naše misli in molitve so še vedno z družinami in prijatelji žrtev,'' so zapisali na Twitterju.
Carsten Spohr, izvršni direktor Lufthanse, ki je lastnica Germanwingsa, je nato na novinarski konferenci potrdil, da so prejeli informacije francoksega dožilstva, da je kopilot preprečil, da bi pilot znova vstopil v pilotsko kabino. ''To nas je povsem osupnilo, ostali smo brez besed,'' je dejal.
''Lahko le ponovimo, kar smo govorili zadnje dni. Globoko smo pretreseni in nisem si mogel predstavljati, da bi se situacija lahko še poslabšala,'' je sporočil Spohr.
Spohr je dodal, da si ''v najhujši nočni mori ne bi mogli predstavljati, da se lahko takšna tragedija lahko zgodi v naši družbi''. O motivu kopilota za takšno dejanje ni vedo nič.
Šef Lufthanse je o Lubitzu povedal, da je bil usposobljen za letenje brez omejitev, da je bilo njegovo delo dobro in da ni nikakor izstopal. Poudaril je, da so ponosni na izbrane kriterije in varnostne kriterije. Povedal je, da je pilot, tako kot je predvideno v urjenju, počakal, da je letalo doseglo potovalno višino, šele nato je zapustil pilotsko kabino in odšel na stranišče. Dodal je, da so kopiloti enako usposobljeni in tako lahko sami ostanejo za krmilom.
Spohr je povedal, da tragedija ni omajala njegovega zaupanja v usposabljanje pilotov pri Lufthansi in Germanwingsu. Lubitz naj bi pred šestimi leti prekinil usposabljanje. Spohr je dejal, da če se je to res zgodilo je moral prestati nova testiranja, preden je lahko nadaljeval z učenjem. Lubitz je začel delati takoj, ko je septembra 2013 končal urjenje.
Ameriški novinarji so šefa nemškega letalskega prevoznika vprašali, če so tudi v Evropi - tako kot v ZDA - pravila, da mora v kabino vstopiti eden izmed članov posadke, če eden izmed pilotov le-to zapusti. Spohr je pojasnil, da je to res pravilo v ZDA, a da v Evropi ta praksa ni uveljavljena. Dodal je, da zaradi enega takšnega primera, ne nameravajo takoj spremeniti vseh postopkov.
''To je težak čas za družine''
Nemška kanclerka Angela Merkel je v kratki izjavi dejala, da bo Nemčija storila vse, kar je možno, pri akciji v francoskih Alpah. ''To je težak čas za družine. Naše misli so z vami,'' je dejala.
''Včeraj, ko sem obiskala kraj tragedije, sem obljubila vsem, ki so nekoga izgubili, da bomo naredili vse v preiskavi. To smo dolžni vsem, ki so umrli v tem grozljivem strmoglavljenju,'' je poudarila.
"Težko si je predstavljati trpljenje, ki ga je v toliko družin prinesla ta katastrofa," je dejala kanclerka. "Novice, ki smo jih izvedeli danes, pa so tej tragediji dodale novo, povsem nerazumljivo dimenzijo," je dodala.
Črna skrinjica ''spregovorila'' grozljivo resnico
Kot smo poročali, so že včeraj na terenu našli eno od črnih skrinjic letala, in sicer tisto, ki snema pogovore v pilotski kabini. Sicer je skrinjica močno poškodovana, a so se preiskovalci kljub temu uspeli dokopati do posnetka. Na tiskovni konferenci je predstavnik francoske agencije za preiskave letalskih nesreč (BEA) dejal, da na podlagi posnetkov še ne morejo zagotovo vedeti, kaj se je zgodilo in zakaj je letalo strmoglavilo. Posnetke še naprej intenzivno preučujejo, njihova razlaga pa bo dolgotrajna – morda bo potrebno tudi nekaj tednov ali mesecev, da bo preiskava posnetkov zaključena.
So pa potrdili, da so posnetki uporabni, saj je moč slišati zvoke, glasove in druga dogajanja v kabini. Na vprašanje novinarja, ali sta bila pilota pri zavesti, ko je letalo padalo, je predstavnik BEA odločno odvrnil, da je brez komentarja. Je pa razložil, da vzorec razbitin ne kaže na to, da bi letalo eksplodiralo v zraku.
V sredo so našli tudi ohišje druge črne skrinjice, ki je beležila tehnične informacije o letu, a same skrinjice še niso našli. Zvečer so dela na kraju strmoglavljenja za čez noč ustavili.
Svojci danes na kraj tragedije
Nemški letalski prevoznik Lufthansa, matična družba Germanwingsa, lastnika v torek strmoglavljenega letala, je danes s posebnima letoma na prizorišče tragedije prepeljala svojce in prijatelje 150 žrtev tragedije. Prvi so sicer tja prispeli že v sredo.
Eno letalo je v Marseille prispelo iz Barcelone, drugo pa iz Düsseldorfa. Od tam so žalujoče prepeljali v neposredno bližino kraja, kjer je letalo trčilo v goro, medtem ko je prizorišče nesreče zanje ostalo zaprto.
Kot so poročali mediji, so se v Alpah na jugu Francije na obiskovalce dobro pripravili. Vzpostavili so kapacitete, kjer jih bodo sprejemali in nastanili, med drugim prostore za žalovanje. Tam je več deset psihologov, prevajalci in duhovniki.
Na prizorišče tragedije naj bi danes prispela tudi družina omenjenega kopilota Andreasa Lubitza, a naj bi ob objavi vsebine posnetka območje zapustila.
Vzpostavili so tudi mrtvašnice
Poleg tega so vzpostavili mrtvašnice, kamor bodo prevažali posmrtne ostanke. Preiskovalcem bo na prošnjo Francije pri identifikaciji umrlih pomagala ekipa Interpola, so sporočili s sedeža mednarodne policijske organizacije v Lyonu.
KOMENTARJI (1019)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.