
Indijsko sodišče je proti nekdanjemu direktorju kemične tovarne, v kateri se je pred 25 leti zgodila ena od najhujših industrijskih katastrof na svetu, izdalo nalog za aretacijo. Warren Anderson, nekdanji šef tovarne Union Carbide Corp., naj bi bil namreč odgovoren za uhajanje 40 ton strupenega plina, ki je v Bhopalu ubil 10.000 ljudi. Aretirali so ga sicer že takoj po katastrofi, vendar je kmalu za tem pobegnil iz države.
Zbežal je v ZDA, kjer si je uredil domove na Floridi, v Connecticutu in v znanem letovišču Hamptons na Long Islandu. Ameriške oblasti ga ves ta čas niso izročile Indiji. Zdaj je nanje pritisnilo indijsko sodišče, na katero je skupina žrtev, ki je utrpela škodo v katastrofi, vložila pritožbo. Ameriški State Department, ki ga praviloma veleposlaništva obveščajo o vseh prošnjah po izročitvi, sicer trdi, da takšne prošnje iz Indije niso prejeli.
Anderson je zdaj star 89 let in slabega zdravja. Ko so oblasti prišle na njegov dom, jim je odprla njegova žena Lillian, njega pa ni bilo. "Nesreča ga je preganjala veliko let," je dejala in zatrdila, da za nov nalog ni vedela. Prepričana je, da so ga ves ta čas neupravičeno preganjali. "Vsakič, ko je kdo hotel tožiti tovarno, so se spravili na Warrena."
Leta 1989, pet let po nesreči, je sicer tovarna indijski vladi plačala 470 milijonov dolarjev nadomestil, več kot 555.000 ljudi, ki so v katastrofi utrpeli poškodbe, pa New Delhi krivijo za zamude v razdeljevanju sredstev. Veliko jih je medtem že umrlo zaradi bolezni, kot so rak pljuč, odpoved ledvic in bolezni jeter. Natančno število umrlih nikoli ni bilo znano.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.