Na indonezijskem Baliju, kjer poteka vzhodnoazijski vrh (East Asia Summit - EAS), sta se danes nenapovedano sestala ameriški predsednik Barack Obama in kitajski premier Wen Jiabao. Pogovor, ki mu ni sledila izjava za javnost, se je zgodil v luči napetosti med državama glede trgovine, kitajske valute in teritorialnih sporov v Južnokitajskem morju.
Srečanje so verjetno zasenčili tudi pomisleki Pekinga, ki so jih okrepila očitna prizadevanja Obame, da poveča vpliv ZDA v vzhodnoazijski regiji in skuša uravnotežiti naraščajočo diplomatsko, gospodarsko in vojaško moč Kitajske.
Ameriški predsednik je namreč z obiskom na Baliju zaključil devetdnevni obisk v Aziji, med katerim je s svojimi izjavami večkrat ujezil Peking. Med drugim je ocenil, da mora Kitajska kot drugo največje svetovno gospodarstvo začeti spoštovati pravila, ki veljajo v mednarodnih financah in trgovini, pri čemer je imel v mislih predvsem prilagoditev vrednosti močno podcenjenega kitajskega juana.

Pekingu tudi ni bila po volji njegova napoved, da bodo ZDA v Avstraliji namestile 2500 svojih marincev, prav tako kot ne Obamova ocena, da bi moral biti EAS osrednji forum za ureditev teritorialnih sporov med državami članicami Združenja držav jugovzhodne Azije (Asean) in Kitajsko. Kitajska želi namreč te spore reševati dvostransko z vsako državo posebej.
Wen je zato v petek tudi izrecno posvaril pred "zunanjim vmešavanjem" v spor v Južnokitajskem morju, v katerega so poleg Kitajske vpleteni Vietnam, Filipini in Tajvan. Kot je opozoril, "zunanje sile ne bi smele uporabiti nobenega izgovora za vmešavanje", spor v Južnokitajskem morju pa bi morale rešiti "suverene države s prijateljskim posvetovanjem in neposrednimi pogovori".
Obami je tokrat vendarle uspela diplomatska zmaga. Dosegel je namreč, da so o sporu glede Južnokitajskega morja, po katerem poteka več kot tretjina svetovne pomorske trgovine in kjer naj bi bila bogata nahajališča nafte, razpravljali tudi voditelji v skupni razpravi na vzhodnoazijskem vrhu.
Da je prišlo do te razprave, je najprej razkril neimenovani visoki predstavnik ZDA, kasneje pa potrdila tudi kitajska stran, ki je temu doslej vedno ostro nasprotovala. Kot je poročala kitajska državna tiskovna agencija Xinhua, si Wen te razprave na vrhu sicer ni želel, a potem ko so to temo odprli drugi voditelji, je iz vljudnosti moral odgovoriti.
Na današnjem EAS so se voditeljem članic Aseana pridružili voditelji Avstralije, Indije, Japonske, Južne Koreje, Kitajske, Nove Zelandije ter prvič tudi Rusije in ZDA. Slednji sta namreč tokrat formalno pristopili k forumu.
EAS je bil ustanovljen leta 2005 kot razširjena oblika Aseana in držav, ki so zainteresirane za sodelovanje v azijsko-tihomorski regiji. Služi kot forum za širši dialog o političnih, gospodarskih in strateških vprašanjih.
Pristop ZDA k forumu in udeležba Obame na vrhu na Baliju po mnenju poznavalcev kažeta na to, da imajo ZDA velik interes v regiji Aseana, ki je kot integracija četrti največji tuji trg ZDA. Tudi države Aseana so zainteresirane za tesnejše sodelovanje z ZDA, v katerih vidijo protiutež vzpenjajoči se sili Kitajski.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.