Novinarji televizijske hiše Al Jazeera so se pogovorili z 101-letnim Fulche Tamangom, ki je preživel dva katastrofalna potresa v Nepalu.
Tamang je novinarjem dejal, da je sedel v svojem domu v vasi na območju Nuwakot, ko se je nenadoma močno streslo. Počilo je in vse okoli njega se je začelo rušiti. "Zidovi okoli mene so se zrušili, prav tako strop. Nekaj ga je padlo na moje prsi," je razložil in dodal, da sta mu pod ruševinami ostali ujeti roka in noga.
Poudaril je, da je bil tokratni potres veliko hujši od tistega, ki se je zgodil leta 1934.
Moški je utrpel lažje poškodbe, čeprav je bil ujet pod ruševinami. Rešila ga je snaha. Nato so skupaj z družino in preostalimi preživelimi čakali na reševalce, saj je bolnišnica oddaljena približno 28 kilometrov, poti pa so neprehodne. Reševalne ekipe so jih z območja rešile s pomočjo helikopterja in jih odpeljali v zasilno bolnišnico.
Gre za najstarejšega znanega preživelega nepalskega potresa. Sam meni, da si ne zasluži tolikšne medijske pozornosti, saj je popolnoma vseeno, ali je preživel ali pa bi umrl. "Živel sem polno življenje," je poudaril. V njegovi vasi je sicer umrlo sedem ljudi.

V Nepalu se po potresu, ki se je zgodil 25. aprila, še naprej borijo s pomanjkanjem. Nujno potrebujejo hrano, vodo, zasilna bivališča, zdravila in podobno.
Po doslej zbranih podatkih je potres z magnitudo 7,8 zahteval več kot 7300 smrtnih žrtev, toda številka se iz dneva v dan povečuje. Še okoli sto življenj je potres zahteval v Indiji in na Kitajskem.
Reševalci iz tujine, ki so sodelovali v iskanju žrtev uničujočega potresa v Nepalu, so deset dni po katastrofi začeli odhajati iz himalajske države, nepalska vlada pa je sporočila, da se bodo zdaj osredotočili na pomoč preživelim.
Slovenski zdravniki pripravljeni priskočiti na pomoč
Več kot deset slovenskih zdravnikov je pripravljenih oditi v Nepal in se priključiti medicinskim reševalnim enotam, so sporočili iz Uprave RS za zaščito in reševanje. "Štiri zdravnike, 3 kirurge in anestezistko, smo ponudili medicinski enoti italijanske civilne zaščite," so dejali. Ta je sicer šele prispela v Nepal in začela z delom 3 km iz Kathmaduja, zato še ne morejo oceniti situacije in posledično potreb po razširitvi ekipe.
Uprava za zaščito in reševanje je sicer ponudbo, da Slovenija pošlje svoje prostovoljne ekipe zdravnikov, po diplomatski poti poslala tudi nepalski vladi. Odgovora še niso prejeli.
Že 30 evrov preskrbi družino za cel mesec
Slovenska karitas je že nakazala 15.000 evrov Karitas v Nepalu za nujno pomoč ob potresu prizadetim ljudem, ki bo namenjena za nakup hrane, vode in šotorov. "Ob tem se iz srca zahvaljujemo vsem Slovencem, ki ste se na klic za pomoč tako hitro in s širokim srcem odzvali," so zapisali na svoji spletni strani. Sicer pa so na Slovenski karitas do danes zjutraj za pomoč Nepalu zbrali že 42.655 evrov in nadaljujejo z zbiranjem pomoči.
30 evrov omogoči eni družini v Nepalu preskrbo s hrano in vodo za en mesec ter začasno bivališče.
Svoj prispevek lahko posredujete na:
Slovenska karitas, Kristanova ulica 1, 1000 Ljubljana
SI56 0214 0001 5556 761
Namen: Potres Nepal
Sklic: SI00 880
Koda namena: CHAR
BIC banke: LJBASI2X
Položnice za možnost darovanja bodo v prihodnjem tednu dostopne tudi na vseh slovenskih poštah. Prispevek v višini 5 evrov je mogoče posredovati tudi z SMS sporočilom KARITAS5 na 1919. Prispevajo lahko uporabniki Telekoma Slovenije, SI.mobila, Tušmobila, Debitela, Izimobila in T-2.
Prva pomoč ljubljanskih študentov že prispela do žrtev
Prva pomoč, ki sta jo za žrtve potresa zbrali Študentska organizacija Univerze v Ljubljani (ŠOU v Ljubljani) in Fundacija Študentski tolar, je že prispela v Nepal, natančneje med prebivalce vasi Jyamrung in okoliških vasi. Tam jo slovenska prostovoljca Matjaž Pinter in Eva Pivač usmerjata k pomoči potrebnim, ki so izgubili vse, vključno s streho nad glavo. "Do sedaj smo skupaj zbrali več kot 500 evrov, s katerimi smo založili več kot 200 družin z osnovnimi potrebščinami, kot so šotori, odeje, zdravila, hrana in obleke. Zaradi nižjega standarda lahko namreč družina v Nepalu preživi čez mesec že zgolj s 30 evri, zato prav vsak evro šteje," so še dodali.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.