Tujina

Nepal: Protestniki vztrajajo

Katmandu, 23. 04. 2006 11.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

V nepalski prestolnici se nadaljujejo množični protesti proti kralju, čeprav je vlada že četrti dan zapored uvedla policijsko uro.

Protestniki se ne menijo za policijsko uro - zahtevajo zamanjšanje kraljevih pooblastil
Protestniki se ne menijo za policijsko uro - zahtevajo zamanjšanje kraljevih pooblastil FOTO: Reuters

Nepalska vlada je prestolnici Katmandu in okoliških območjih že četrti dan zapored razglasila policijsko uro in zaprla določena območja mesta, da bi preprečila nove proteste proti nepalskemu kralju Gyanendri. Kljub temu se je na več mestih ob robu zaprtega območja že zbralo več tisoč protestnikov.

Nepalska vojska na ulicah Katmanduja
Nepalska vojska na ulicah Katmanduja FOTO: Reuters

Oblasti so danes na ulice poslale okrepljene enote vojske in policije, s katerimi želijo po lastnih besedah bolj dosledno izvajati policijsko uro kot v minulih dneh. Danes se je v skladu z odločitvijo vlade policijska ura začela ob 9. uri, končala pa se bo ob 20. uri po krajevnem času.

Protestniki zažigajo avtomobilske gume

Protesti so se danes začeli že zgodaj zjutraj, in sicer v različnih predelih mesta. Lokalni mediji poročajo, da so protestniki zažgali avtomobilske pnevmatike in se razkropili brez posredovanja policije. Dodatno zaostritev demonstracij pričakujejo popoldne.

Zažgane gume
Zažgane gume FOTO: Reuters

Ranjenih več kot 200 ljudi

Protesti v Nepalu potekajo 18 dni. Ljudje zahtevajo končanje kraljeve absolutne oblasti in čeprav je kralj sredi tedna obljubil, da bo izvršno oblast vrnil ljudstvi, predstavniki opozicije opozarjajo, da to ni dovolj. Zahtevajo spremembo ustave, ki bi kralju preprečevala možnost prevzema absolutne oblasti in bi bila korak bližje pravi parlamentarni kraljevini.

V sobotnih protestnih je bilo po poročanju lokalnih časnikov v protestih ranjenih več kot 200 ljudi. Protestniki so se želeli prebiti do središča mesta, nakar so nepalski vojaki uporabili strelno orožje. V soboto naj bi se na ulicah Katmanduja zbralo več deset tisoč protestnikov, po navedbah ameriške televizije CNN pa kar 200.000.

Prodemokratična opozicija v Nepalu zahteva vrnitev v parlamentarno demokracijo in volitve posebne skupščine, ki bi spisala ustavo. Kralj Gyanendra je v petek v nagovoru narodu sicer obljubil, da bo izvršno oblast vrnil ljudstvu, sedem glavnih opozicijskih strank pa pozval, naj čimprej imenujejo novega premiera, kar pa so protestniki glasno zavrnili.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.