Nepalski kralj Gyanendra je danes obljubil, da bo izvršno oblast vrnil ljudstvu, ob tem pa sedem glavnih opozicijskih strank pozval, naj čimprej imenujejo novega premiera. Gyanendra, ki je februarja lani prevzel absolutno oblast, je obljubo podal po dveh tednih množičnih prodemokratičnih protestov v tej himalajski kraljevini.
V nagovoru narodu, ki sta ga predvajala nepalski radio in televizija, je 59-letni monarh še povedal, da je njegova dinastija neomajno zavezana ustavni monarhiji in večstrankarski demokraciji. "Izvršna oblast se s tem dnem vrne ljudstvu," je dodal.
"Sedem političnih strank, ki demonstrirajo, pozivamo, naj imenujejo človeka, ki bo postal premier," je še povedal Gynendra, ki je pred 14 meseci ob prevzemu absolutne oblasti zaprosil za tri leta časa, v katerem bi nepalsko demokracijo vrnil na normalno pot.
Za zdaj ni jasno, kako bo kraljeva napoved pomirila njegove politične nasprotnike, ki jim je v minulih dneh, pa tudi še danes, na protestih uspelo zbrati več deset tisoč ljudi. Protesti minulih dveh tednov so terjali tudi več kot deset smrtnih žrtev, ki so jih ustrelili pripadniki varnostnih sil. Opozicijski politiki so v prvem odzivu Gyanendrovo obljubo označili za nezadostno.
"Kralj je poražen, vendar poraz ni popoln," je dejal tiskovni predstavnik stranke Nepalski Kongres Minendra Rijal. Po njegovih besedah je v ozadju kraljevega nagovora njegov lasten interes. Karkoli manj kot volitve v ustavodajno skupščino je "zdaj nesprejemljivo", je dejal in zagotovil, da se bo protestno gibanje nadaljevalo, dokler ne bo kralj popolnoma poražen.
Namestnik generalnega sekretarja največje stranke v kraljestvu in ene izmed organizatoric že dva tedna trajajočih demonstracij proti absolutni oblasti kralja Gyanendre Ram Sharat Mahat je kraljev nagovor označil za "nezadosten in dvoumen". Z opozicijskima zaveznikoma iz Nepalskega kongresa se je strinjal tudi predstavnik Nepalske komunistične stranke Pradeep Nepal, ki je dejal, da bo odločitev sedmih opozicijskih strank odvisna od sobotnega sestanka zavezništva.
Po drugi strani pa je Nepalova soseda Indija pozdravila kraljevo namero za prenos oblasti na vlado, ki bi jo sestavile glavne opozicijske stranke. "To dejanje bi moralo utreti pot politični stabilnosti in gospodarski obnovi države," je izjavila indijska vlada.
Najmanj 12 mrtvih
Kljub policijski uri, pa so tudi danes Nepalci protestirali na ulicah prestolnice. V nemirih, ki trajajo od 6. aprila je umrlo najmanj 12 oseb, nekaj sto pa jih je bilo ranjenih. Protestniki, ki se borijo za demokratizacijo države, so danes zažigali avtomobilske gume, policiste in vojake pa so obmetavali z različnimi predmeti.
Policijska ura, ki jo je kralj uvedel ob 9. uri zjutraj, trajala pa naj bi do polnoči, velja le v mestnem jedru, zato se je več deset tisoč protestnikov zbralo na obrobju prestolnice. Množice je razjezila samovolja kralja Gyanendre, ki je lani ukinil vlado in izvršno oblast prevzel v svoje roke.
Kralj do danes ni skušal pomiriti razmer v državi, saj jih je s pošiljanjem policije in vojske na ulice le še zaostril. Ameriški veleposlanik v Nepalu je za tiskovno agencijo Reuters pojasnil, da Gyanedre nima druge možnosti kot popustiti, saj so se razmere tako zaostrile, da bi se utegnila zgoditi revolucija. Kraljevi družini v tem primeru ne bi preostalo drugega, kot da zbeži iz države. Kaos v državi pa bi utegnil na oblast postaviti maoistične upornike, ki se ločeno borijo proti kralju.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.