Razglasitev neodvisnosti Kosova je vprašanje nekaj dni, je danes v Bruslju napovedal kosovski premier Hashim Thaci po srečanju z visokim zunanjepolitičnim predstavnikom EU Javierjem Solano.
Evropski komisar Olli Rehn, ki se je danes prav tako sestal s Thacijem, pa je poudaril podporo "usklajenemu procesu" za dokončanje reševanja kosovskega vprašanja, je povedala Rehnova tiskovna predstavnica Krisztina Nagy.
"Komisar Rehn je ponovil, da je EU pripravljena prevzeti odgovornost pri usmerjanju usklajenega in upravljanega procesa za dokončanje reševanja statusa Kosova," je pojasnila Nagyjeva.
Ob tem prosim za "razumevanje, to je zelo občutljiva zadeva, smo v zelo občutljivem političnem procesu, v katerem se je bolje zateči k diplomatskim sredstvom kot javnim izjavam," je še poudarila.
Volitve v Srbiji in vprašanje Kosova
V Srbiji prav te dni pričakujejo drugi krog predsedniških volitev, ki bo 3. februarja. V prvem krogu 20. januarja je največ glasov dobil radikalec Tomislav Nikolić, v drugi krog pa se je uvrstil tudi proevropski kandidat Boris Tadić.
Pri izbiri novega predsednika bo ključno vlogo odigralo vprašanje Kosova, do katerega sta za zdaj oba kandidata zavzela enako stališče: Srbija je proti poseganju v njeno ozemeljsko celovitost, torej proti neodvisnosti Kosova. Nikolićevo stališče je sicer radikalnejše in protievropsko, med drugim v primeru zmage napoveduje prekinitev sodelovanja s haaškim sodiščem, medtem ko je Tadić, kandidat demokratske stranke, proevropsko usmerjen.
EU želi tako v podporo Tadiću s Srbijo še pred volitvami podpisati sporazum o stabilizaciji in pridruževanju, vendar za to za zdaj še nima soglasja vseh članic. Nizozemska za podpis vztraja pri predaji haaškega obtoženca Ratka Mladića.
Tudi Slovenija, predsedujoča EU, poziva k skorajšnjemu podpisu sporazuma s Srbijo, saj bi to pomagalo zmanjšati negativne posledice, ki jih bo imel novi status Kosova na notranje razmere v Srbiji.
"Reševanje vprašanja Kosova ne more biti osamljeno dejanje. Upoštevati moramo tudi Srbijo in njene občutljivosti," je danes v Evropskem parlamentu na predstavitvi prioritet predsedstva poudarila slovenska predstavnica v Politično-varnostnem odboru (PSC) Metka Ipavic.
Thaci se je sicer v Evropskem parlamentu danes sestal s člani delovne skupine za Zahodni Balkan. Evropski poslanec iz Slovenije Jelko Kacin, parlamentarni poročevalec za Srbijo, mu je ob tem izrekel priznanje za oblikovanje vlade.
Izpostavil je pomen multietničnega značaja vlade, ki vključuje tudi dva ministra iz srbske skupnosti in ministra iz turške manjšine, ter pohvalil prizadevanja za normalizacijo težavnih razmer v oskrbi z električno energijo, ki je ena od štirih prioritet nove vlade.
Thaci, ki se je sicer danes z Rehnom sestal prvič po prevzemu položaja, je v sredo ob prihodu v Bruselj poudaril, da je Kosovo pripravljeno na neodvisnost. V sredo se je v Bruslju srečal tudi z vodjo slovenske diplomacije Dimitrijem Ruplom.
Usklajena razglasitev neodvisnosti
Usklajena razglasitev neodvisnosti, ki jo je danes podprl Rehn, pomeni, da bo razglasitvi takoj sledilo priznanje velikih mednarodnih sil, predvidoma naj bi bila na čelu Velika Britanija z nekaterimi neevropskimi državami.
Razglasitev naj bi sledila kmalu po drugem krogu volitev v Srbiji, vzporedno pa naj bi EU na Kosovo napotila tudi svojo civilno misijo. Predvidoma naj bi bila odločitev o napotitvi misije sprejeta še pred razglasitvijo neodvisnosti.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.