
V izjavi za britanski Financial Times je Rexepi dejal, da bodo Albanci referendum in razglasitev neodvisnosti izvedli, če Združeni narodi do takrat ne bodo dosegli znatnega napredka glede prihodnosti pokrajine. Dodal je še, da mednarodna skupnost ne kaže znakov pripravljenosti za napredek, in poudaril, da si nekateri predstavniki ZN na Kosovu želijo nadaljevanje takšnega stanja še pet ali deset let. Po navedbah časnika bi se po Rexhepijevih besedah politična tranzicija Kosova začela z dveletno "nadzorovano neodvisnostjo". To bi začasni vladi omogočilo, da prevzame popoln nadzor, medtem ko bi se še vedno nadaljeval strog mednarodni nadzor, tudi po razpustitvi uprave ZN.
Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je medtem poudaril, da je stališče mednarodne skupnosti popolnoma jasno - reševanje končnega statusa Kosova ne pride v poštev pred popolno izpolnitvijo standardov. Solana je to izjavil po skupnem sestanku Severnoatlantskega sveta na ravni veleposlanikov in politično-varnostnega odbora EU v Bruslju.
Solana je napovedal, da bo odpotoval v ZDA, kjer se bo pogovarjal z ameriško svetovalko za nacionalno varnost Condoleezzo Rice, vodjo diplomacije Colinom Powellom in podpredsednikom ZDA Dickom Cheneyjem, pa tudi z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom. Med glavnimi temami pogovorov v Washingtonu in New Yorku bodo tudi razmere na Balkanu, posebej na Kosovu.