
Prebivalci mednarodno nepriznane Pridnestrske republike na referendumu odločajo o usodi svojega ozemlja. Na izbiro imajo nadaljevanje neodvisnosti oziroma morebitno priključitev k tesni zaveznici Rusiji ali ponovno združitev z Moldavijo, od katere so se odcepila pred 16 leti.
Skoraj nobenega dvoma ni, da bo večina prebivalcev izbrala približevanje Rusiji, s katero Pridnestrje sicer nima skupne meje. Vendar pa mednarodna skupnost rezultatov referenduma ne bo priznala.
Moldavija je referendum obsodila in ga označila za nelegitimnega in provokativnega. Evropska unija in ZDA so napovedale, da rezultatov ne bodo priznale, Rusija, ki je Pridnestrju močno naklonjena, pa javno
še ni sporočila, ali bo izide spoštovala ali ne. Je pa zunanje
ministrstvo v Moskvi kritiziralo države, ki so zavrnile priznanje
izidov.
Pridnestrska republika, ki je bila del Moldavije, je neodvisnost razglasila po njeni odcepitvi od Sovjetske zveze leta 1990. Povod za to so bile predvsem etnične razlike. Na omenjenem območju namreč živi rusko prebivalstvo, medtem ko v Moldaviji uporabljajo romunski jezik. Odcepitev so še pospešile zahteve po združitvi Moldavije z večjo sosedo Romunijo.
Podoben referendum novembra načrtujejo v Južni Osetiji, ki si prizadeva za odcepitev od Gruzije. Oboji se zgledujejo po Kosovu, ki bo najverjetneje kmalu samostojno in velja za neke vrste mednarodni precedens. S Kosova so v Pridnestrsko republiko poslali tudi največ opazovalcev.
Tako v Gruziji kot tudi v Moldaviji Rusijo obtožujejo, da podpira separatiste. V Moldaviji se močno borijo za ohranitev območja, ki predstavlja osmino njenega ozemlja, saj je tam kar 40 odstotkov vse industrije.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.