
Nemški predsednik Christian Wulff kljub neprestanemu pritisku zaradi afere s kreditom za hišo in pritiskanju na medije ne namerava odstopiti. "Svojo odgovornost jemljem resno," je dejal v pogovoru za televiziji ARD in ZDF. Kot je zatrdil, dolžnosti predsednika opravlja z veseljem in z zavestjo, da ni storil nič protizakonitega.
Wulffov približno 15-minutni pogovor za ARD in ZDF je bil po mnenju nemških političnih analitikov njegov še zadnji poskus, da prepriča javnost, da si - kljub očitkom o ugodnem zasebnem posojilu za hišo in kasnejšim poskusom pritiska neposredno na odgovornega urednika nemškega tabloida Bild Kaija Diekmanna - še vedno zasluži zaupanje na predsedniškem položaju.
V pogovoru je Wulff klic Diekmannu označil za "zelo hudo napako", za katero mu je žal in se je Diekmannu za to tudi opravičil. Meni tudi, da je bilo opravičilo sprejeto.
Kot je poudaril, Diekmanna ni prosil, naj ne objavi članka, ampak ali bi ga lahko preložili za en dan, dokler se ne bi vrnil iz Perzijskega zaliva. Prosil ga je, ker ga je čisto človeško skrbelo za družino, ki jo je hotel zaščititi.
Dejal je še, da je moral po prevzemu položaja predsednika iti skozi "učni proces". Prehod z mesta predsednika deželne vlade Spodnje Saške na mesto predsednika države je bil namreč zelo hiter, pri tem pa je delal tudi napake, je priznal. A hkrati meni, da "bi morale človekove pravice obstajati tudi za predsednika".
Glede očitkov o zelo ugodnem zasebnem posojilu je dejal, da je bil kredit sklenjen pod povsem normalnimi in običajnimi pogoji. Deležen ni bil nobenih ugodnosti, šlo je za pogodbo, kot pri vseh drugih, je zatrdil in zavrnil očitke, da so bile obresti nižje od tržnih.
Ni bilo prvič
Nekateri nemški mediji poročajo, da naj bi predsednik že lani poleti skušal preprečiti objavo nekega članka. Časnik Welt am Sonntag naj bi takrat domnevno pripravljal zgodbo o Wulffovi družinski zgodovini. Predsednik naj bi v zvezi s tem telefoniral tudi vodstvu izdajatelja časopisa, nekatere avtorje zgodbe pa so celo povabili na pogovor na grad Bellevue, ki je predsednikova rezidenca. Zgodbo naj bi Welt am Sonntag nato vseeno objavil. Šlo naj bi za članek o Wulffovi polsestri.
Afera posojilo
Plaz kritik se je na Wulffa vsul zaradi spornega posojila in šestih počitnikovanj pri zasebnikih, ko je bil še ministrski predsednik Spodnje Saške. Za nakup hiše naj bi leta 2008 dobil več kot 500.000 evrov zasebnega posojila. Po lastnih besedah naj bi mu posojilo dala Edith Geerkens, soproga podjetnika Egona Geerkensa. S parom je Wulff že vrsto let prijatelj.
Wulff se je za afero že javno opravičil, a javnost mu očitno ne bo oprostila. Proti njemu se vseskozi pojavljajo tudi nove kazenske ovadbe, a je tožilstvo še vse zavrnilo zaradi pomanjkanja dokazov o kaznivih dejanjih. Skupno so sicer našteli že kar 20 ovadb, med njimi tudi številne anonimne. Wulff se je opravičil tudi, ker je v preteklosti "pozabil" omeniti zelo pomembna dejstva o svojem posojilu.
Opozicija ga je pozvala, naj podrobneje pojasni posojilo, ki ga je očitno dobil po nižji obrestni meri od tržne. "Wullf je imel tri tedne časa, da razjasni očitke na svoj račun, a mu to ni uspelo. Noben predsednik ni nad pravom in zakonom. To velja tudi za svobodo medijev," je dejal vodja opozicijske poslanske skupine SPD Thomas Oppermann.
Kaj poreče Merklova?
Nemška kanclerka Angela Merkel je doslej vztrajno branila svojega zaveznika Wulffa, a zadnje dni, ko je javnost izvedela, kako predsednik pritiska in grozi medijem, je modro molčala. Prav Merklova je bila tista, ki je vztrajno zatrjevala, da je Wulff najboljša izbira za predsednika države. Nemški mediji zdaj poročajo, da bo morala "kanclerka v določenem trenutku hladnokrvno preračunati, da njej in državi bolj škodi Wulff na predsedniškem položaju kot pa drugi predčasni odstop predsednika".
Wulff podporo izgublja tudi v rodni Spodnji Saški, prav tako v vladajoči stranki CDU Angele Merkel, iz katere prihaja. Nekateri predstavniki stranke sicer menijo, da bi moralo predsednikovo opravičilo zadostovati in bi morali pozabiti na primer.
Merklova je sicer danes posredno pozvala predsednika, naj se odzove na obtožbe o grožnjah največjemu nemškemu časopisu Bild. Kot je novinarjem pojasnil namestnik tiskovnega predstavnika nemške vlade Georg Streiter, Merklova popolnoma zaupa, da bo Wulff celovito odgovoril na vsa vprašanja. Merklova gleda na Wulffovo delo z "velikim spoštovanjem" in tu se nič ni spremenilo, je dodal Streiter.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.