
Nemčija je ostala brez predsednika. Horst Köhler se je namreč odločil za odstop, potem ko so njegove izjave o vojaški misiji v Afganistanu naletele na ostre kritike nemške javnosti. Köhler je dejal, da Nemčija potrebuje vojaške intervencije kot podporo svojim zunanjetrgovinskim interesom. "Žal mi je, ker bi lahko moji komentarji vodili do nesporazumov glede teme, ki je tako težavna in hkrati tako pomembna za naš narod," pa je dejal tokrat.
Nemški predsednik je s svojo odločitvijo že seznanil predsednika bundesrata, socialdemokrata Jensa Böhrnsena, ki bo začasno prevzel posle predsednika države.
Izjave, ki so sprožile ostre kritike in so Köhlerju celo spodnesle predsedniški stolček, so presenetile javnost med nenapovedanim obiskom pri nemških vojakih v Afganistanu.
V pogovoru za nemški radio Kultur je namreč 22. maja med drugim dejal: "Ocenjujem, da je resnično tako: Tam se borimo tudi za našo varnost v Nemčiji, skupaj z zavezniki se tam borimo na temelju mandata Združenih narodov. Vse to pomeni, da imamo odgovornost. Menim, da je prav, če o tem v Nemčiji debatiramo tudi z določeno mero dvoma."
Kot je nadaljeval, je njegova ocena, "da mora država naše velikosti s takšno zunanjetrgovinsko orientacijo in s tem tudi odvisnostjo od zunanje trgovine vedeti, da so v izrednih primerih potrebne tudi vojaške misije za ohranitev naših interesov, npr. prostih trgovinskih poti, in preprečitev celotne regionalne nestabilnosti, ki bi lahko negativno vplivala na naše možnosti za trgovino, delovna mesta in prihodek. O vsem tem moramo razpravljati in mislim, da nismo na slabi poti."
Pozneje je Köhler svoje izjave poskušal pojasniti. Njegov predstavnik je prejšnji teden dejal, da ni bila mišljena misija v Afganistanu, ampak da je imel v mislih boj proti somalijskim piratom.
Opozicijski politiki so zahtevali, naj prekliče te izjave, in ga obtožili, da negativno vpliva na javno mnenje glede vojaških misij v tujini.
"Kritike so popolnoma neutemeljene,“ je v spremstvu svoje soproge danes dejal Köhler. "Prav tako jim manjka tudi spoštovanje do funkcije predsednika.“
Ob prebiranju kratke izjave so se Köhlerju zasolzile oči, občasno mu je tudi odpovedal glas. Po navedbah prisotnih je nemudoma po prebrani izjavi zapustil dvorec Bellevue, sedež predsednika države.
Köhler je sicer prvi nemški predsednik po drugi svetovni vojni, ki je odstopil. 67-letni član vladajočih CDU je bil predsednik Nemčije od julija 2004. Lani je bil izvoljen za drugi mandat. Predsednik v Nemčiji s podpisom potrjuje zakone, sicer pa je njegova vloga v veliki meri ceremonialna.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.