Raziskovalni novinarji pri Tamedia-Mediahaus, Bayerischer Rundfunk in Süddeutsche Zeitung so odkrili nenavadno prodajo surovin, ki se je zgodila v podjetju Brenntag AG. Kot so izvedeli, je to podjetje surovini izopropanol in dietilamin, ki se uporabljata za izdelavo zdravil in kemičnih bojnih strupov, kljub sankcijam izvažalo v Sirijo. Podjetje v Siriji, ki je surovini tudi prejelo, je tesno povezano z režimom Bašarja al Asada in je surovini naročala preko hčerinskega podjetja v Švici.
Po poročanju Süddeutsche Zeitung je državni tožilec v Essnu že začel postopke za preverjanje sumov in informacij, ki so prišle v javnost. Že pred nekaj dnevi so nevladne organizacije New York Open Society Justice Initiative, Berlin Syrian Archive in Swiss organization Trial International vložile kazensko ovadbo zoper neznane storilce glede dobavljanja prepovedanih surovin Siriji.

Zgodba pri prodaji surovin je povezana tudi z Belgijo, saj je podjetje BASF, ki je izdelovalo dietilamin za Brenntag AG, prihajalo iz Antverpna, Sasol Solvents d. o. o. iz Hamburga pa je izdelovalo izopropanol. Spojini se lahko uporabljata za izdelavo zdravil in tudi za izdelavo kemičnega orožja, bolj natančno sarina. Assad je v Siriji ta bojni strup nekajkrat že uporabil, zato je Evropska unija omejila prodajo nekaterih surovin, ki se uporabljajo za njegovo izdelavo. Nenadzorovano prodajo dietilamina je EU prepovedala leta 2012, izopropanola pa leta 2013. Za prodajo surovin je potrebno posebno dovoljenje, ki pa za Sirijo ni bilo ne izdano ne zahtevano. Ta prepoved velja tudi v primeru, če evropsko podjetje prodaja surovine preko posrednika v drugi državi.
Belgijski BASF je zanikal direktno prodajo Siriji
Kot so za nemške medije sporočili iz koncerna Brenntag, je dobavljanje surovin v "skladu z zakonodajo" urejalo hčerinsko podjetje Brenntag Scheweizerhall AG. Hamburško podjetje Sasol Solvents je potrdilo, da je do maja 2014 v Švico redno dobavljalo izopropanol, a da podjetje ni imelo dokazov in sumov, da bi se lahko surovini prodajali naprej v Sirijo. Iz podjetja BASF so prav tako potrdili, da so do leta 2016 dobavljali dietilamin v Švico. Prav tako so trdili, da je bila prodaja v skladu z zakonodajo in da direktne pošiljke Siriji ni bilo. BASF je tudi priznal, da ne razpolagajo z informacijami, kaj so kupci surovin z njimi naredili, in ne vedo, če so jih prodali naprej.

Prodaja surovin Siriji v letu 2014 je izrazito sumljiva, saj je Assad pod pritiskom mednarodne skupnosti do junija tistega leta uničil kemično orožje in trdil, da novega kemičnega orožja ne bodo izdelovali. Leta 2017 je znova prišlo do kemičnega napada s sarinom, in sicer v mestu Kan Šejkun. Združeni narodi so v preiskavi potrdili, da je do napada prišlo, in zapisali, da je sarin bil narejen na osnovi izopropanola.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.