
Prvo soočenje v nemški zgodovini je pokazalo velike osebnostne razlike med socialdemokratskim kanclerjem Gerhardom Schröderjem in kandidatom konzervativcev (CDU/ CSU) ter bavarskim ministrskim predsednikom Edmundom Stoiberjem.
Medtem ko je Schröder volivce pozval, naj ga sodijo po njegovih dejanjih, in prepričljivo dejal: "Imeli bodo mene", se je Stoiber, vidno manj sproščen pred kamerami, predstavil kot zastopnik svoje koalicije in se skliceval na uspehe svoje politike na Bavarskem.
Po prvih podatkih raziskave se je bolje odrezal Schröder, ki je bil všeč 42 odstotkom gledalcev, Stoiberju je naklonjenost izkazalo 33 odstotkov gledalcev.
Odmevi na dvoboj
Prvi televizijski dvoboj kandidatov za mesto kanclerja odmeva tudi v evropskih medijih. Prevladuje mnenje, da je bil dvoboj "sterilna debata dveh starejših možakov".
The Guardian: Prva televizijska debata med kandidatoma za nemškega kanclerja se je po splošnem mnenju končala neodločeno, kar je za kandidata desnice, Stoiberja, boljši rezultat kot je bilo sprva pričakovano. V boju proti kanclerju Gerhardu Schröderju, ki velja za profesionalca, kar se tiče nastopanja v medijih, se je bavarski izzivalec v živahni in razgreti debati izogibal očitnim napakam ter energično in strastno predstavil svoje argumente.
The Independent: Stoiberjeva zmaga je naredila toliko boljši vtis, ker so strokovnjaki napovedali, da bo Schröder v prednosti, saj velja za najboljšega nemškega retorika po nekdanjem kanclerju Willyju Brandtu. Na veliko presenečenje tako svojih privržencev kot tudi nasprotnikov pa je Stoiberju na neverjeten način uspelo premagati njegov izumetničen način govora in leseni nastop. Namesto tega se je veselo smehljal. Nasprotno pa Schröderju ni uspelo, da bi pridobil prednost s svojim nastopom. Od časa do časa je deloval obotavljivo, pogosto pa se je bil prisiljen braniti.
Corriere della Sera: Prvi televizijski dvoboj med nemškim kanclerjem Schröderjem in njegovim protikandidatom v zgodovini nemških parlamentarnih volitev ni razočaral. Schröder je deloval potrto, na obrazu pa je imel mračen izraz in ni v nobenem trenutku pokazal svojih čustev. Nasprotno pa se je Stoiber veliko smehljal in je bil bolj agresiven, na trenutke celo posmehljiv. Bavarski predsednik vlade si ni dovolil praktično nobenih spodrsljajev in že samo to je zanj kar velik uspeh. Kancler pa se je po drugi strani znova predstavil kot državnik, ki ima nalogo voditi državo v zelo težkih časih.
La Repubblica: Iz velikega televizijskega dvoboja v Nemčiji je konservativno-krščanski izzivalec Stoiber proti še vedno izredno priljubljenemu kanclerju na presenečenje vseh izšel okrepljen. To je zelo pomemben znak, pa čeprav je do volitev 22. septembra skoraj še mesec dni časa. Schröder se je sicer vedel samozavestno, vendar pa je bil v določenih trenutkih živčen in je deloval manj sproščeno kot običajno. Uveljavljeni in prepričljivi, a hkrati napeti kancler je imel opravka s Stoiberjem, ki se je pogosto in neprisiljeno smehljal in ki je v primeru nesoglasja večkrat napadel.