Univerzitetna klinika v Leipzigu je v torek javnosti razkrila, da je med letoma 2010 in 2012 prihajalo do manipulacij pri presajanju jeter. Tako so 38 pacientov, ki so imeli težave z jetri, imeli kot dializne primere, čeprav to niso bili, tako pa so jim omogočili, da so se v čakalni vrsti uvrstili naprej.
Zaradi odkritja manipulacij so že decembra za nedoločen čas na dopust poslali direktorja transplantacijskega centra in še dva zdravnika. Direktor leipziške klinike Wolfgan Fleig pa je v sredo dejal, da ne more ne zanikati ne potrditi, da je v aferi prišlo tudi do podkupovanja.
Afera v Leipzigu je razjezila nemško javnost, saj so podobne manipulacije že lani razkrili v transplantacijskih centrih v Münchnu, Götingenu in Regensburgu.

Predsednik nemške zdravniške zbornice Frank Ulrich Montgomery pa za današnjo izdajo časnika Frankfurter Allgemeine Zeitung ni mogel izključiti možnosti, da bodo med izvajanjem nadzora, ki je v teku, tudi v preostalih transplantacijskih centrih odkrili podobne manipulacije.
V Nemčiji je 47 transplantacijskih centrov, tamkajšnje združenje za zaščito bolnikov pa se je zaradi afer zavzelo za to, da se njihovo število prepolovi. Zato se je zavzel tudi vodja nemške ustanove za presajanje organov Günter Kirste, ki je dejal, da se mora v transplantacijskih centrih nujno nekaj spremeniti.
Po mnenju vodje združenja za zaščito bolnikov Eugena Bryscha bi bila lahko razlog za manipulacije s čakalnimi vrstami tudi škodljiva konkurenca med transplantacijskimi centri, ki krepi prestiž univerzitetnih klinik. H tovrstni konkurenci naj bi prispevalo tudi dejstvo, da po vsem svetu primanjkuje darovalcev organov.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.