Nemški krščanski demokrati (CDU) na kongresu v Hamburgu so izvolili novo vodstvo stranke, naslednico dosedanje dolgoletne predsednice, kanclerke Angela Merkel. Dosedanja generalna sekretarka nemških krščanskih demokratov (CDU) Annegret Kramp-Karrenbauer je bila s 517 glasovi podpore izvoljena za novo predsednico stranke. "Zahvaljujem se vam za zaupanje," je ob objavi rezultatov dejala novopečena predsednica.

Kramp-Karrenbauerjeva je v drugem krogu glasovanja prejela 517 glasov od 999 oddanih. V drugem krogu se je spopadla s Friedrichom Merzem, ki je prejel 482 glasov. V prvem krogu je 999 delegatov Kramp-Karrenbauerjevi namenilo 450 glasov, Merz jih je prejel 392, Jens Spahn pa 157.
Stranko je pozvala, naj po pravičnem volilnem boju za vodjo stranke ohrani ta zagon. "Ne sme se končati, ta zagon je treba ohraniti in nas mora zavezati ... da z vsemi, ki nosijo odgovornost, ohranimo in oblikujemo ljudsko stranko sredine," je dodala v kratkem nagovoru.

Pri tem je prosila oba protikandidata, da bi v prihodnje sodelovali in skupaj oblikovali stranko. Slednja sta ji tudi že čestitala in ji izrekla iskreno podporo. Glede na posnetke je svojo naslednico objela in ji čestitala tudi Merklova.
Medtem ko se zdravstveni minister Spahn sedaj poteguje za članstvo v predsedstvu stranke, je Merz to možnost zavrnil in svojim podpornikom svetoval, naj podprejo Spahna.
Čestitke že dežujejo iz drugih strank
Predsednica socialdemokratov (SPD) Andrea Nahles je Kramp-Karrenbauerjevi ponudila uspešno sodelovanje v veliko koaliciji in ji zaželela uspeh. "Vstopate v velike čevlje," je dodala in opozorila, da je pred njimi sedaj reševanje problemov, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Vodja sestrske krščansko-socialne unije (CSU) Horst Seehofer je novi predsednici preko Twitterja zaželel veliko uspeha in dobro medstrankarsko sodelovanje. Posarki so čestitali tudi liberalci (FDP) in Zeleni. Oboji so dodali, da se že veselijo pravičnega političnega boja.
Novoizvoljeni predsednici pa so čestitali tudi iz Nove Slovenije (NSi), ki je skupaj s CDU del Evropske ljudske stranke (EPP). Med drugim se današnjega kongresa v Hamburgu iz vrst te slovenske stranke udeležuje evropski poslanec Lojze Peterle (EPP/NSi). "Želim si, da bi sodelovanje med NSi in CDU še naprej potekalo tako dobro in hkrati verjamem, da bo CDU tudi pod novim vodstvom vir stabilnosti v EU," je na Twitterju zapisal predsednik NSi Matej Tonin. Čestitkam pa se je preko Twitterja iz Hamburga pridružil tudi Peterle, ki je med drugim zapisal, da je bilo v dvorani zelo napeto vzdušje. Dvodnevnega kongresa v Hamburgu se je danes sicer udeležil tudi slovenski veleposlanik v Berlinu Franc But.
Uspešno delo na zahtevni funkciji pa so novi predsednici zaželeli pri SLS. "Ocenjujemo, da bo z novim vodstvom največje nemške stranke Nemčija ostala izrazito zavezana ohranitvi in krepitvi EU, kar je za Slovenijo pozitivno sporočilo," so sporočili iz SLS. Izrazili so še pričakovanje, da se bo nadaljevala dosedanja gospodarska in socialna politika Nemčije, kar je glede na pomen Nemčije za slovensko gospodarsko prav tako zelo pozitivno.
Čustveno slovo Merklove: "Stranka ni en, stranka smo vsi"
Angela Merkel je danes v Hamburgu še zadnjič spregovorila kot vodja stranke krščanskih demokratov (CDU). Spomnila je na svoje začetke, a ob tem poudarila prihodnje izzive, ki ležijo pred stranko. Krščanski demokrati se morajo z novim vodstvom in programom zoperstaviti izzivom prihodnosti, je pozvala v svojem zadnjem nagovoru kot predsednica stranke. Opozorila je, da so pri krščansko-demokratski stranki in sestrski krščansko-socialni uniji (CSU) v preteklih letih z grenkim priokusom uvideli, kam vodi neskončen spor. Kot ključno je zato izpostavila poenotenje stranke. "Stranka ni en, stranka smo vsi," je dejala. Osrednjo temo njenega govora nakazuje tudi geslo kongresa "Poenotiti in skupaj voditi".

Spomnila je, da je stranka v 70. letih sodobne Nemčije kar 50 let postavljala predsednika vlade, kar po njeni oceni ni razlog za ponos, ampak morajo biti v stranki ponižni. To jim je po njeni oceni uspelo, ker so oblikovali politiko na krščanskih vrednotah, a hkrati razumeli, kaj se dogaja okoli njih in bili pripravljeni sprejemati dobre kompromise.
"Razumeli smo, da konservativno ne pomeni konzerviranja, ampak da ohranimo to, kar nas krepi, in spremenimo to, kar nas ovira," je še dodala.
Iz svojih preteklih let je navedla tudi nekaj uspehov stranke v njenih štirih vladah, tako je ponosna na uvedbo pozitivne ničle, s katero se uspešno borijo proti zadolženosti Nemčije, in pa tudi na obvladovanje migracijske krize, ki je sicer resno zamajala nemško politiko.
Opozorila je še na prihodnje izzive, med drugim varnostne razmere in vlogo multilateralizma v svetu. Ob tem je izrazila željo, da bo stranka tudi v najtežjih urah vztrajala pri krščansko-demokratskih vrednotah in služila državljanom Nemčije. "Prihodnost bo od nas zahtevala vse, kar zmoremo," je dodala.
Ob koncu govora je kanclerka še zagotovila, da kljub opustitvi predsedovanja CDU ostaja zavezana stranki. Pojasnila je, da je položaje vedno skušala opravljati z dostojanstvom in da jih je želela z dostojanstvom tudi zapustiti. Kanclerka je požela bučen aplavz s stoječimi ovacijami, ki je trajal skoraj deset minut.
Koga bodo izbrali za njenega naslednika?
Na kongresu je bila danes osrednja točka izvolitev novega predsednika ali predsednice. Vodilni kandidati so predstavljali dve struji stranke. Medtem ko je Annegret Kramp-Karrenbauer predstavnica bolj sredinske usmeritve CDU, sta njena moška rivala Friedrich Merz in Jens Spahn zagovornika bolj gospodarsko liberalnih vrednot in vrnitve v bolj desno politiko. Poleg njih se je za kandidaturo potegovalo še več drugih manj vidnih članov CDU. Glede na zadnje ankete imata za to največ možnosti Kramp-Karrenbauerjeva in Merz. Spahn pa je pred začetkom kongresa izrazil željo, da mu uspe priti v drugi krog glasovanja.
Pred začetkom kongresa je sicer več vidnejših članov stranke poudarilo, da danes ne volijo bodočega kanclerja, ampak vodjo stranke. S tem so si pustili odprte možnosti, kdo bi lahko nasledil Merklovo na položaju predsednice vlade.



O novem predsedniku bo odločal 1001 delegat
Kongresa se je sicer udeležilo več kot 1500 gostov, akreditiranih pa je preko 2000 predstavnikov medijev s celega sveta. Že regionalna soočenja kandidatov si je v živo ogledalo rekordnih 14.000 oseb, preko spleta pa so zabeležili več kot 420.000 gledalcev. O novem vodstvu stranke je odločal 1001 delegat. Ker kandidati za predsednika CDU v prvem krogu niso dobili absolutne večine, je sledil drugi krog z dvema finalistoma.
Poleg novega šefa stranke so odločali tudi o drugih članih predsedstva.
Merklova se tako po 18 letih poslavlja z vrha CDU, a namerava še do konca mandata voditi nemško vlado. Vsi trije vidnejši kandidati so ji že izrazili podporo. Preberite, kakšna je bila njena politična pot od "Kohlove deklice" do nemške "Mutti".
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.