Britansko podjetje BP je sporočilo, da jih je izlitje nafte v Mehiškem zalivu stalo že okoli 1,6 milijarde dolarjev (okoli 1,3 milijarde evrov). Potrdili so še, da bodo pričeli z novimi metodami, ki naj bi preprečile odtekanje nafte v morje.
BP je v nedeljo začel v globinah, kjer uhaja nafta, s podmornicami nameščati posebne senzorje, s pomočjo katerih naj bi ugotovili, koliko nafte dejansko izteče v morje. Namestitev senzorjev so zahtevali ameriški strokovnjaki. Še preden je podjetje BP pretekli teden na odprto naftno vrtino namestilo jekleno kupolo, je po najnovejših ocenah ameriških znanstvenikov v morje izteklo med tri in šest milijonov litrov nafte dnevno. Po namestitvi kupole družba ujame približno 2,5 milijona litrov nafte, preostala pa še vedno uhaja v morje.
Katastrofa v Mehiškem zalivu, ena največjih v zgodovini ZDA, je po mnenju mnogih zaradi počasnega in nezadostnega odziva zveznih oblasti občutno prizadela priljubljenost ameriškega predsednika Baracka Obame. Ker pred novembrskimi kongresnimi volitvami demokratom ne kaže ravno najbolje, se mora demokratska administracija sedaj izkazati s čim bolj jasno in odločno politiko.
Obama bo spregovoril Američanom
Obama je sicer danes odpotoval na svoj že četrti obisk Mehiškega zaliva, odkar je 20. aprila eksplodirala naftna ploščad družbe BP. Po vrnitvi bo imel v torek zvečer neposreden nagovor Američanom iz ovalne pisarne.
Je pa v intervjuju za ameriško spletno stran Politico dejal, da bo ta katastrofa imela za ZDA podobne posledice kot teroristični napad 11. septembra. Po njegovem mnenju bo ta katastrofa korenito vplivala na ameriško razmišljanje o vplivu na okolje.
Obama je sicer skupaj z vso ameriško administracijo povsem nemočen glede zaustavitve uhajanja nafte v Mehiškem zalivu. Vsi ukrepi in napovedi so politične narave in z njimi skuša Bela hiša ustaviti padanje predsednikove priljubljenosti v anketah javnega mnenja. Podjetje BP je, kot kaže, edino, ki ima na voljo tehnologijo za spopadanje s katastrofo, zvezna vlada pa igra le vlogo opazovalca in navideznega šefa, ki je povsem odvisen od podrejenega. BP je sicer dobil nek rok do nedelje, da "pospeši prizadevanja za zaustavitev izlivanja nafte".
Poveljnik obalne straže Thad Allen je ocenil, da je v morje izteklo okoli 250 milijonov litrov. BP naj bi trenutno iz vrtine ulovil po 2,4 milijona litrov nafte na dan, delajo pa na tem, da bi pokurili še 1,5 milijona dodatnih litrov na dan.
BP naj odpre poseben račun
Obama je doslej trikrat obiskal zvezno državo Louisiano, ki jo je naftni madež najbolj prizadel, danes in v torek pa bo obiskal Mississippi, Alabamo in Florido. Od podjetja BP je zahteval, naj odpre poseben račun za nakazilo denarja za plačilo stroškov odpravljanja posledic izlivanja nafte.
Obama ni povedal, koliko denarja naj bo na računu, vendar pa je vodja senatne večine Harry Reid iz Nevade v nedeljo dejal, da bo od BP pisno zahteval 20 milijard dolarjev. Obama bo imel po torkovem nagovoru v sredo srečanje z vodilnimi osebami podjetja BP. Generalni direktor BP Tony Hayward bo v četrtek zaslišan v kongresu.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.