V Atenah so popoldne pokopali 15-letnega Aleksandrosa Grigoropulosa, ki je v sobotnem incidentu umrl pod streli policista v središču Aten. Na pogrebu se je zbralo več kot 6000 ljudi, večinoma mladih. Množica žalujočih je z bučnim aplavzom pospremila belo krsto s posmrtnimi ostanki Grigoropulosa, ko so jo, odeto v cvetje, iz cerkve prenesli do pokopališča. Na samem pogrebu kljub napetemu vzdušju ni prišlo do izgredov, kljub temu je večtisočglava množica najstnikov vzklikala proti policiji uperjena gesla: "Policisti! Svinje! Morilci!"
Medtem je med policijo in najstniki v neposredni bližini pokopališča znova prišlo do izgredov. Najstniki so na skupine policistov, na televizijske ekipe in v izložbe okoliških trgovin začeli metati kamenje in druge predmete, vendar jih je policija kmalu razgnala s solzivcem.
Že pred pogrebom so izgredi med protestniki in policijo izbruhnili tudi pred poslopjem parlamenta v Atenah. Protestnike, med katerimi so bili po poročanju tujih tiskovnih agencij tudi mlajši od desetih let, je policija tudi v tem primeru razgnala s solzivcem in jim tako preprečila vstop v parlamentarno poslopje. Tiskovna agencija Reuters poroča, da so protestniki obkolili enega policista, ki je v paniki streljal v zrak. Nihče ni bil poškodovan.
O novih protestih danes poročajo tudi iz Patrasa, kjer protestniki oblegajo policijsko postajo. Približno 500 protestnikov je policiste začelo obmetavati z molotovkami in kamenjem, policisti pa so jih skušali razgnati s solzivcem. O spopadih med policijsko in protestniki poročajo tudi iz Soluna. Nastalo škodo ocenjujejo na več milijonov evrov.
Protesti pa so se odvijali tudi v francoskem glavnem mestu. V poslopje grškega veleposlaništva so vstopili protestniki, ki pa niso vstopili v prostore konzulata, ki so v prvem nadstropju, je povedal tiskovni predstavnik grškega veleposlaništva Alexandre Bouzis. Mirni protesti, ki so bili po besedah študentov zgolj simbolično dejanje, so se končali kmalu po 13. uri.
Naporna noč v Grčiji
Skupine zamaskiranih najstnikov so ponoči v središču Aten zažigale avtomobile, banke, trgovine, poslovne prostore državne letalske družbe Olympic Airways, zunanje ministrstvo in pravno fakulteto.
Policija je v ponedeljek aretirala 87 protestnikov, več kot 100 ljudi pa je bilo ranjenih. Gasilci so se včeraj odzvali na 190 klicev in pogasili požare na 49 poslovnih zgradbah, 47 trgovinah, 14 bankah, 20 avtomobilih in treh ministrstvih.
Kot je znano, so nemiri izbruhnili v soboto kmalu za tem, ko se je razširila novica o uboju fanta v bohemski atenski četrti Eksarhija. Čeprav vse okoliščine streljanja še niso znane, sta bila oba policista priprta in osumljena uboja.
Proteste so prvi začeli anarhisti, nato pa so se jim v znak solidarnosti pridružili še dijaki in študenti. Študenti, oboroženi z molotovkami in kamenjem, so se s policijo spopadli tudi v Solunu, o nemirih pa so poročali še iz najmanj osmih mest po državi. Nastalo škodo ocenjujejo na več milijonov evrov.
Protesti so potekali tudi v nekaterih drugih evropskih mestih. V Londonu je množica okoli 40 protestnikov napadla grško veleposlaništvo. Do podobnega incidenta je prišlo tudi na grškem veleposlaništvu v Berlinu, kamor je vdrlo približno 15 mladih protestnikov. Protestniki pa so se zbrali tudi pred grškim veleposlaništvom na Cipru.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.