
V Prištini na Kosovu se je zbralo več tisoč kosovskih Albancev, ki nasprotujejo mednarodnemu predlogu o prihodnjem statusu Kosova, ki ga je prejšnji teden predstavil posebni odposlanec Združenih narodov Martti Ahtisaari.
Protestniki so se zbrali v bližini poslopja kosovske vlade in zahtevali referendum o neodvisnosti pokrajine. Prepričani so, da Ahtisarijev predlog "ne gre dovolj daleč", ker ne omenja neodvisnosti Kosova. Po oceni Srbije jo, nasprotno, kljub temu da o njej izrecno ne govori, podpira.
Sprva mirne demonstracije so se sprevrgle v nasilje. Policija Združenih narodov je s solzivcem razgnala kakih 2000
protetestnikov, ki so poskušali prekoračiti policijske barikade in
vstopiti v vladno poslopje, pri čemer je bilo ranjenih več deset oseb.

Vodja gibanja Samoopredelitev, ki je proteste pripravila, in nekdanji voditelj prištinskih študentov iz časov pred vojno, Albin Kurti, je povedal, da nasprotujejo Ahtisaarijevemu načrtu, ker ne vsebuje štirih prvin suverenosti: ne zagotavlja sedeža v ZN pa tudi ne lastne vojske ter obrambnega in zunanjega ministrstva, poleg tega pa bo dosedanjo misijo ZN (UNMIK) zamenjala druga mednarodna civilna misija.
UNMIK je sporočil, da policija na Kosovu ne bo ovirala protestnega shoda, da pa so pa mednarodne civilne in vojaške sile na Kosovu pripravljene za vsak možni scenarij.

O Kosovu so sicer danes razpravljali tudi na mednarodni varnostni konferenci v Münchnu. Ruski predsednik Vladimir Putin je dejal, da Rusija ne bo podprla nobenega načrta, ki ga ne bosta sprejeli obe strani in se obenem zavzel, da se Srbi in kosovski Albanci o prihodnjem statusu Kosova sporazumejo brez pritiskov tretje strani. "Tu ne smemo ničesar vsiljevati, sicer bomo problem potisnili v slepo ulico," je dejal Putin.
Predlogu nasprotujejo tudi kosovski Srbi
Načrtu Ahtisaarija nasprotujejo tudi kosovski Srbi, ki so včeraj pripravili proteste v Kosovski Mitrovici. Na shodu, ki je potekal pod geslom Za Kosovo v Srbiji, se je zbralo kakih 10.000 prebivalcev severnega Kosova, kar je največ po protestu v juniju leta 1999, ko so po trimesečni zračni kampanji zveze NATO v pokrajino prišle njene mirovne sile (KFOR).

V sredo bo o Kosovu razpravljal tudi srbski parlament na ustanovnem zasedanju . Kot poročajo beograjski mediji, bo odhajajoča vlada Vojislava Koštunice za prvo sejo novega parlamenta, ki bo sledila ustanovni, pripravila resolucijo o Kosovu kot odgovor Ahtisaariju na njegov predlog o prihodnjem statusu formalno še vedno srbske pokrajine.
Besedilo nove resolucije o Kosovu naj bi se v celoti opiralo na doslej sprejete listine o južni srbski pokrajini. V zadnji resoluciji je parlament pozval vse politične dejavnike, da pospešijo pripravo nove ustave in v njej zapišejo, da je Kosovo sestavni del Srbije. To se je tudi zgodilo, novo ustavo pa so konec oktobra lani potrdili še na referendumu.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.