Sirska vlada je sprejela osnutek zakona, s katerim bi prenehal veljati 48 let star zakon o izrednih razmerah. Zdaj mora zakon podpisati še predsednik Bašar al Asad. Ta je že v soboto napovedal, da bo preklical zakon, kar je bila tudi zahteva protestnikov, ki se zavzemajo za večjo demokratizacijo države.
Čeprav gre za poskus sirskega predsednika, da bi umiril razmere v državi, pa protestniki niso zadovoljni. Eden od njih je po novici dejal, da bi al Asad lahko takoj umaknil zakon o izrednih razmerah, a tega ne naredi, zato je to samo metanje peska v oči.
Hkrati je vlada sprejela tudi nov zakon, 'ki ureja pravico do mirnega protestiranja'. Z drugimi besedami to pomeni, da morajo protestniki shod prijaviti notranjemu ministrstvu, ki potem odloči, ali je shod dovoljen ali ne. Takoj po novici o napovedanih zakonskih spremembah se je množica zbrala v središču mesta Banyas. "Nismo skrajneži, smo samo ljudje, ki zahtevamo svobodo," so vzklikali ljudje, s čimer so se odzvali na trditve oblasti, da oborožene islamistične skupine iz Banyasa širijo nemir po državi.
Novi protesti
Tudi drugod po Siriji je vse bolj napeto. V tretjem največjem mestu Homs se je že pred sporočilom o umiku zakona o izrednih razmerah na glavnem trgu zbralo več tisoč protestnikov, je bilo spet slišati streljanje. In to le dan za tem, ko so aktivisti sporočili, da je v protestih umrlo najmanj 25 ljudi.
Aktivist je za Al Jazeero povedal, da so varnostne sile streljale na protestnike, pri čemer sta bila poškodovana najmanj dva človeka. Varnostne sile naj bi uporabile tudi solzivec. Kljub poškodbam se številni ljudje bojijo oditi v bolnišnico. ''Če bi odšli v bolnišnico, se bojijo, da jih bodo tam čakali pripadniki varnostnih sil in bodo končali v priporu,'' je povedal dopisnik Al Jazeere.
Sicer je tudi danes več sto protivladnih protestnikov zavzelo trg v mestu Homs, kjer bodo vztrajali, dokler vodstvo države ne odstopi. Notranje ministrstvo je sporočilo, da nemiri spominjajo na oboroženo vstajo. Aktivisti so povedali, da so nadzorne točke postavljene okoli trga, s čimer naj bi zagotovili, da na proteste prihajajo neoboroženi civilisti. Neki moški, čigar brata so ustrelili med nedeljskimi protesti, je povedal, da protestnike s hrano in vodo oskrbujejo aktivisti. Protestnik Najati Tayyara pa je povedal, da je na trgu Al Saa več kot 20.000 ljudi in da so trg preimenovali v trg Tahrir, kot se imenuje tisti v Kairu.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.