Izraelsko obrambno ministrstvo se je o tem že pogovarjalo z nemškim zunanjim ministrom Joschko Fischerjem, vendar pa izraelski protesti doslej niso obrodili sadov. Nemški predstavniki doslej še niso komentirali domnevne uvedbe nemškega embarga na orožje Izraelu.
Nemško ministrstvo za gospodarstvo je pojasnilo, da se za odobritev izvoza vojaške opreme odločajo na podlagi posameznega primera, pri čemer upoštevajo uradne sporazume in trenutne razmere na območju.
Po poročanju Financial Times Deutschland, ki izhaja v nemški izdaji, naj bi Nemčija ustavila izvoz okoli 120 vrst izdelkov, med njimi tudi sestavnih delov za tanke Merkava 4. Po besedah predstavnikov izraelskih varnostnih sil naj bi za tako odločitvijo stal tudi nemški kancler Gerhard Schroeder v skladu z novo nemško zunanjo politiko. Nemčija je doslej tesno sodelovala z Izraelom na vojaškem področju, od začetka 60-tih let pa je v Izrael skrivaj izvozila velike količine orožja.
Izraelski časnik Haaretz pa je v današnji izdaji objavil, da bodo Nemčija, Francija in Velika Britanija uvedle embargo na prodajo določene obrambne opreme Izraelu. Časnik se pri tem sklicuje na izjave visokega vojaškega predstavnika. Kot še poroča Haaretz, so izraelska diplomatska predstavništva v Evropi v svojih sporočilih navedla, da so skoraj vse zahodnoevropske države odložile ali pa še bodo odložile izdajanje dovoljenj za izvoz vojaške opreme. Ti ukrepi naj bi bili sprejeti brez uradne odločitve Evropske unije, še navaja Haaretz.
Kot posledica omenjenih ukrepov naj bi že tri mesece zamujala dostava sestavnih delov za motorje in menjalnike za izraelske tanke Merkava. Viri v izraelskem obrambnem ministrstvu pa so povedali, da so ukrepi proti Izraelu sprejeti zato, ker se tanki Merkava uporabljajo v operacijah proti Palestincem. Predstavnik izraelskega obrambnega ministrstva Amos Yaron je povedal, da je v zvezi s tem vprašanjem že v stiku z nemško vlado in da so te odločitve "začasne", še piše Haaretz.