
Že v začetku junija je suh moški v temni obleki in svetli kravati pred rdečo zaveso govoril v kamero, posnetek pa je bil predvajan po vsem svetu. Bil je ameriški predsednik Barack Obama, ki je na Univerzi v Kairu nagovoril muslimane po svetu. Menil je, da je čas, da se domneve in razprtije med muslimanskim svetom in ZDA končajo. Kot je zatrdil, je v Egipt prišel, da bi našel nov začetek.
Še enkrat podobna scena, a drug človek
Podobna slika se je na ekranih odvrtela 18. septembra, ko je ravno tako moški v temni obleki, svetlo modri kravati in pred rdečo zaveso govoril pred kamero. A tokrat to ni bil Obama, ampak 32-letni Bekkay Harrach, islamski skrajnež, ki je želel med Nemce sejati strah. Povedal je, da bo v primeru, da bodo po volitvah ostali na oblasti voditelji, ki ne bodo podprli umika nemških sil iz Afganistana, sledile grenke posledice in neusmiljeno vstajenje.
V Španiji Al Kaida uspela
Čeprav videoposnetek izgleda nekoliko smešno, je med varnostnimi službami povzročil kar nekaj nemira. Teroristične mreže so na Zahodu skušale na izide volitev vplivati že dvakrat. 11. marca 2004 je na primestnih vlakih v Madridu eksplodiralo 10 bomb, pri tem pa je umrlo 191 ljudi. Tri dni kasneje so bili na volitvah poraženi konservativci, ki bi morali po predhodnjih javnomnenjskih raziskavah zmagati. In čeprav je tarat izvoljeni premier Jose Louis Zapatero pred volitvami napovedoval umik španske vojske iz Afganistana, po volitvah pa kontingent še povečal, se zdi, da je Al Kaida takrat zmagala.

Oktobra istega leta je vodja te teroristične mreže Osama bin Laden skušal vplivati na predsedniške volitve v ZDA. Mnogi so prepričani, da bi bil izid boja med Georgeom Bushem in Johnom Kerryjem drugačen, če ne bi bin Laden grozil le nekaj dni pred volitvami.
In sedaj Nemčija. Ni še jasno, ali je bil Harrachov nagovor tretji poskus vplivanja na javno mnenje v eni izmed zahodnih držav. Kako naj bo razumljeno njegovo sporočilo? Je bilo namenjeno le vlivanju strahu med nemško javnost? Ali je napovedoval napad?
Merklova ostala hladna

Harrachov govor v javnosti ni bil veliko predvajan dokler ni kanclerka Angela Merkel v precej hladnem tonu pokazala svoje mirnosti. "Nemške varnostne oblasti po svojih najboljših močeh zagotavljajo varnost populacije," so se glasile njene besede. Miren je bil tudi nemški notranji minister Wolfgang Schäuble.
V zadnjih letih je bila Nemčija že večkrat tarča groženj s terorističnimi napadi. Leta 2006 so napadalci v kovčkih pustili bombe na vlakih, ki niso eksplodirale, leto kasneje pa so preiskovalci razkrinkali celico, ki je skušala izvesti napade na ameriške cilje v Nemčiji. Nemci so bili tarča napada na tunizijskem otoku Djerba. Tudi reakcija kanclerke in notranjega ministra kažeta, da grožnje jemljeta resno. In res je zadnji videoposnetek spremenil varnostni položaj v Nemčiji.
Nemške oblasti so namreč v preteklosti vseskozi trdile, da je Nemčija del svetovnega nevarnega območja in da je navidezna ogroženost ves čas obstajala, Harrachov video pa je bolj konkreten. To kaže tudi njegov mladosten obraz in varnostne službe, ki trdijo, da je na lestvici Al Kaidinih pomembnežev nekje v sredi. Bil naj bi namreč član odbora za zunanje operacije.
Nemčija očitno tarča Al Kaide
Tako se ne postavlja več vprašanje, ali je bin Ladnova organizacija uperila oči v Nemčijo. Nemčija je namreč po ZDA šele druga država na svetu, ki so jo teroristi nagovorili neposredno v njenem jeziku. Višji uslužbenec notranjega ministrstva August Hanning pravi, da je novo tudi to, da so teroristi javno začrtali jasen časovni načrt napadov.
Vse več je tudi protinemške propagande na spletu. "Džihadisti" so letos objavili že 17 takih sporočil, lani pa v celem letu šest. V ameriškem podjetju IntelCenter, ki se ukvarja z analizo takih sporočil menijo, da je "grožnja z napadom v Nemčiji na zelo visoki ravni". Že maja so ZDA opozorile, da si je Al Kaida za napade izbrala Nemčijo.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.