Nemška kanclerka Angela Merkel vseskozi ponavlja in izpostavlja nujnost strogih varčevalnih ukrepov, da se bo lahko Evropa izvila iz krempljev gospodarske in dolžniške krize. A kot kaže, Merklova v svoji državi ni tako zelo stroga. Lani ciljev, ki so jih predvideli z varčevanjem, v Nemčiji namreč niso dosegli, poroča časnik Der Spiegel. Dosegli niso niti polovice načrtovanih proračunskih prihrankov. Z varčevalnimi ukrepi bi morala država v lanskem letu zmanjšati stroške za kar 11,2 milijarde evrov, a so privarčevali le 4,7 milijarde evrov, je ugotovil ugledni inštitut za ekonomske raziskave iz Kölna. Kot navaja časnik, tudi v letošnjem letu zaostajajo za načrtovanimi cilji.
Ti podatki slabo luč na nemško vlado mečejo ravno v času, ko države EU v svojo zakonodajo uvajajo zaveze iz fiskalnega pakta, katerega temelj je zlato pravilo, ki določa, da morajo biti proračuni uravnoteženi ali v presežku. Slovenija si je po besedah premierja Janeza Janše za zgled pri doseganju tega pravila vzela ravno Nemčijo, ki je spravila svoj proračunski primanjkljaj na polovico odstotka BDP v rekordnem času. Je pa treba dodati, da Nemčija za razliko od Slovenije ni v recesiji. Zaupanje vlagateljev v nemško gospodarstvo se je marca okrepilo, in sicer že četrti zaporedni mesec, in doseglo najvišjo raven od junija 2010. Poleg tega pa Nemčija beleži tudi nizko brezposelnost.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.