Danes so o primeru 18-letnika, ki je v petek v Münchnu streljal na ljudi, spregovorili tožilec in policisti.
Dosedanja preiskava je pokazala, da napadalec David Ali Sonboly svojih žrtev ni namerno izbral, je povedal vrhovni državni tožilec Thomas Steinkraus-Koch. Politično ozadje napada je izključil.
Potrdil je, da je bil mladenič obravnavan zaradi psihiatričnega obolenja. Lani je dva meseca preživel v zaprti psihiatrični ustanovi, obravnavali so ga zaradi "socialnih fobij" in tesnobnosti.
Steinkraus-Koch je povedal tudi, da je napadalec redno igral strelske video igre, kot je Protinapad (Counter-Strike).
Na streljanje se je storilec pripravljal leto dni, je dodal prvi mož bavarske policije Robert Heimberger. Za svoje dejanje je pripravil tudi poseben pisni "manifest", podobno kot norveški terorist Anders Behring Breivik. Strelski pohod je Sonboly namreč izvedel prav na peto obletnico napada Breivika, ki je ubil 77 ljudi. Heimberger je dodal, da je Sonboly lani obiskal nemško mesto Winnenden, kjer se je leta 2009 zgodil strelski napad na šoli in posnel nekaj fotografij.
Orožje naj bi pridobil s Slovaške, in sicer nezakonito prek t. i. temnega spleta. Orožje je bilo najprej predelano v gledališki pripomoček, nato pa znova adaptirano v nevarno orožje.
Policija njegova starša še ni zaslišala, saj sta še vedno v prevelikem šoku.
Sicer pa so preiskovalci razkrili še, da je bil leta 2012 napadalec tarča nadlegovanja sošolcev. Ali je imelo to kakršno koli zvezo z napadom, še ni jasno.
Z lažnim računom na spletnem družbenem omrežju Facebook je Sonboly napovedal da bo v restavraciji hitre prehrane McDonald's plačal hrano za vse. "To je bil poskus tja pritegniti ljudi," je povedal Heimberger. Vendar pa po doslej zbranih podatkih med žrtvami ni ljudi, s katerimi je bil storilec v stiku prek tega omrežja.
Na svojem pohodu je Sonboly izstrelil najmanj 57 strelov. Sodil si je s strelom v glavo, policijskih krogel v njegovem telesu niso našli.
Bi zaostritev zakonov pomagala?
Nemška koalicija je po petkovem strelskem pohodu v Münchnu obljubila, da bo z vsemi razpoložljivimi pravnimi sredstvi skušala preprečiti podobne tragedije v prihodnje. Münchenski strelski pohod je bil tretje nasilno dejanje, uperjeno proti civilistom v Evropi v dobrem tednu dni.
Po strelskem pohodu, ki je terjal devet življenj žrtev ter življenje napadalca, se nemški voditelji že pripravljajo na morebitne spremembe zakonodaje o nošenju orožja. Tako desnosredinska Krščansko-demokratska unija (CDU) kanclerke Angele Merkel kot levosredinski socialni demokrati (SPD) se strinjajo, da je za preprečevanje podobnih tragedij potrebna strožja zakonodaja, na spletni strani navaja nemški Deutsche Welle.
"Zelo previdno moramo oceniti, ali in kako je mogoče uporabiti pravna sredstva za preprečitev podobnih incidentov," je za časnik Bild am Sonntag dejal notranji minister Thomas de Maiziere. Namestnik kanclerke Sigmar Gabriel je podobno stališče izrazil v izjavah za druge medije. Vendar pa obstaja ena težava: nemški zakoni so že tako strogi, da vladi ostaja le malo manevrskega prostora, ocenjujejo pri Deutsche Welle.
Čeprav Nemci tega ne kažejo pogosto v javnosti, jim je orožje precej pri srcu. Nemčija je četrta na svetu po lastništvu orožja na prebivalca na svetu. Vendar pa nošenje orožja v Nemčiji velja za privilegij, ne za pravico, posameznik pa dovoljenje za nošenje dobi šele, ko izpolni vrsto strogih kriterijev in ko ima za to razlog – samoobramba pri tem ne zadostuje, navaja spletna stran.
Kako lahko pridobijo orožje?
Nemci tako lahko orožje pridobijo na tri načine: za tekmovalno streljanje, lov ter za strokovnjake oziroma zbiralce, pri katerih mora biti vsak nakup posebej odobren.
Preiskovalci so že razkrili, da je imel 18-letni napadalec iz Münchna psihične težave, zaradi katerih se je tudi že zdravil. Tako ne bi izpolnil vseh pogojev za zakonito nošenje orožja.
Policija je potrdila, da napadalec ni imel dovoljenja za orožje, torej ga je pridobil nezakonito. Kako točno, ostaja vprašanje. To pomeni tudi, da strožja zakonodaja podobnih primerov ne bi mogla preprečiti, ugotavljajo pri Deutsche Welle.
Nekateri analitiki so opozorili tudi, da svobodno gibanje oseb znotraj schengenskega območja ljudem olajša nakupe orožja v državah vzhodne Evrope ter prenos tega po vsej celini. To bi pomenilo, da bi bilo problem potrebno nasloviti na evropski ravni.

KOMENTARJI (330)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.