Pred skoraj 18 meseci so islamski skrajneži, povezani v organizacijo Islamska država (IS - kalifat na delih Sirije in Iraka), zasedli sirsko mesto Raka. Ob razglasitvi kalifata so Rako imenovali za prestolnice Islamske države, življenje v tem mestu pa je precej drugačno, kot je bilo pred začetkom spopadov v Siriji.
Neka ženska je februarja in aprila letos hodila po mestu v nikabu (muslimanski obleki, iz katere se vidijo le oči) in s skrito kamero posnela "mestni utrip". Posnetek prikazuje moške in ženske, ki imajo med vsakodnevnimi opravki pri sebi na vidnem mestu orožje. Uspelo ji je posneti tudi neko žensko, ki je bila prav tako oblečena v nikab, na hrbtu je imela oprtano kalašnikovko, za roko pa drži otroka in ga pelje na igrišče.
Na neki točki je "poročevalko" ravno med snemanjem poklical moški, ki se je z avtomobilom ustavil v njeni bližini in jo opozoril, da si mora bolj zakriti obraz, ker je preveč opazen.
Glede na poročanje omenjene televizije se je številnim moškim, ki se borijo na strani skrajne organizacije, pridružilo veliko njihovih žena oziroma bodočih žena. Televizija je še dodala, da naj bi s skrajneži v Siriji živelo približno 150 Francozinj. Komunikacija z mediji strogo prepovedana Britanska medijska hiša BBC pa je na svojem radiu predvajala posnetek, na katerem sirski aktivist opisuje dogajanje v Raki, od koder je pobegni pred dvema tednoma. Pojasnil je, da pripadniki IS nemudoma usmrtijo tiste, ki fotografirajo na ulici, oziroma govorijo s predstavniki medijev. "Prej je bila Raka normalno mesto. Po tem pa je to postalo črno mesto. Je kot črna luknja v svetu. Je precej žalostno mesto, ljudje pa so utrujeni in jezni," pojasnjuje človek, ki se predstavi kot Abu Ibrahim, kar pa ni njegovo pravo ime.
Pojasnil je, da na ulicah policija zapira ljudi, ki se sprehajajo s svojimi ženami, a v tistem trenutku tega ne morejo dokazati, saj nimajo pri sebi dokumentov. Kaznovani so tudi kadilci, ženske pa nikakor ne smejo nositi čevljev različnih barv. Dovoljeni so namreč le črni. "Položaj v mestu je zelo težak, tam je tudi veliko revnih," pravi.
Največja težava za prebivalce je pomanjkanje bolnišnic, saj državna ne deluje več. Tako so oblikovali več bolnišnic v stanovanjskih hišah, ki pa nimajo primerne opreme. Najtežje primere skušajo prepeljati do Turčije, a večina jih umre na poti, pravi prebežnik.
Imajo pa dobrodelno kuhinjo, ki da revnim en kuhan obrok dnevno. Takšne obroke po njegovih besedah prejema kar 1500 družin, a za te kuhinje IS ne prispeva niti centa, kljub temu, da je obdavčil prebivalce mesta. "Če imate trgovino, pridejo vsak mesec in plačati jim moraš 1500 funtov (1775 evrov)," še pojasnjuje in dodaja, da tisti, ki ne plačajo, morajo najprej trgovino zapreti za nekaj dni, nato pa za cel mesec, hkrati pa lastnika tudi zaprejo.
KOMENTARJI (156)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.