
Nekdanjega izraelskega predsednika in poslanca v knesetu Mošeja Kacava so obtožili dveh posilstev. Zakrivil naj bi ju, ko je bil še minister za turizem, žrtev pa naj bi bila zaposlena na njegovem uradu. Izraelski mediji jo imenujejo kar A. Prvič naj bi jo posilil v svoji pisarni v Tel Avivu, drugič pa v hotelu v Jeruzalemu. Kacav se bo moral zagovarjati tudi zaradi spolnega napada na isto uslužbenko in zaradi izkoriščanja nadrejenega položaja.
Spolnih napadov naj z njegovo selitev na predsedniški stolček ne bi bilo konec. Eno od zaposlenih naj bi proti njeni volji objemal, drugo pa poljubljal na vrat, zaradi česar so ga obtožili nadlegovanja. Poleg tega se bo moral zagovarjati zaradi poskusa vplivanja na priče ter zaradi oviranja preiskave.
V obtožnici je navedenih kar 56 prič, med njimi tudi številne politične osebnosti. Vložil jo je izraelski generalni tožilec Menačem Mazuz. Številni pravni strokovnjaki menijo, da so dokazi za posilstvi na trhlih nogah in da bo Kacava težko obsoditi. Med njimi sta tudi tožilca, ki bosta vodila primer.
Od suma do dogovora in nazadnje obtožbe
Policija je preiskavo proti takrat še predsedniku začela poleti 2006, januarja naslednje leto pa je Mazuz objavil namero, da ga bo obtožil posilstva. Vendar pa so ga Kacavovi odvetniki prepričali, da ni dovolj dokazov, zato je z njimi sklenil sporazum – najhujše obtožbe naj bi izpustil. Da je dogovor zakonit, je v začetku lanskega leta potrdilo tudi vrhovno sodišče, a si je nato Kacav premislil in se umaknil. Po letu dni ugotavljanja, ali je dokazov dovolj, je sledila obtožnica.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.