Danes ob 13. uri se je iztekel rok za vložitev kandidatur članov vladajočih konservativcev za naslednika britanskega premierja Davida Camerona, ki je po referendumski odločitvi britanskih volivcev za izstop Velike Britanije iz EU napovedal odstop, konservativci pa so nato odprli pot za izbiro novega šefa stranke in vlade.
Nekoliko presenetljivo je nekdanji londonski župan in vodja tabora za odhod Velike Britanije iz EU Boris Johnson danes napovedal, da se ne bo potegoval za položaj vodje vladajoče konservativne stranke in premierski stolček. Jonhson je dolgo časa veljal za favorita za Cameronovega naslednika.
Johnson je danes obelodanil, da je prišel do zaključka, da ne more biti človek, ki bi državo vodil po odločitvi za izstop iz EU. "Po posvetih s kolegi in spričo okoliščin v parlamentu sem prišel do sklepa, da ta človek ne morem biti jaz," je sporočil v nastopu v središču Londona. "Moja vloga bo prihodnji konservativni administraciji nuditi vso možno podporo, zagotoviti, da ustrezno uresničimo mandat ljudstva, ki ga je podal referendum, in zagovarjati agendo, v katero verjamem," je dodal.
Dvainpetdesetletnik je sicer zelo priljubljen med prebivalstvom, ne pa tudi med konservativnimi poslanci, ki so imeli do njega zadržke že v preteklosti.
Kandidaturo za vodjo konservativcev in vlade sta med drugim napovedala 59-letna notranja ministrica Theresa May in 48-letni pravosodni minister Michael Gove, ki po Johnsonovem odhodu veljata za favorita. Kandidaturo sta prav tako napovedala minister za delo Stephen Crabb in nekdanji obrambni minister Liam Fox, ter vidna pripadnica tabora za brexit, ministrica za energijo, Andrea Leadsom.
Mayeva je danes v pismu, ki ga je objavil časnik The Times, napovedala, da se bo potegovala za naslednico britanskega premierja. Ob tem je v pismu izpostavila, da bo združila vse Britance, poročajo tuje tiskovne agencije.
"Po referendumu minuli teden naša država potrebuje močnega in priznanega voditelja, ki nas bo vodil skozi obdobje gospodarske in politične negotovosti ter v pogajanjih dosegel najboljše pogoje, ko bomo zapustili Evropsko unijo," je zapisala Mayeva. Napovedala je, da bo sama sprožila "radikalni program socialnih reform", s katerimi naj bi dosegla, da bo "Velika Britanija država, ki bo služila vsem".
"Nekaterim mora biti jasno, da vodenje vlade ni igra, je resna stvar, ki ima resnične posledice na življenja ljudi," je še zapisala britanska notranja ministrica, ki je pred britanskim referendumom o EU zagovarjala, da Otok ostane član povezave.
Mayeva, razvpita evroskeptičarka, je številne presenetila, ko se je pred referendumom - v znak discipline v vladi - priključila taboru za obstanek v EU. Številni torijci v njej vidijo predvsem človeka kompromisa, ki bi bil zmožen združiti stranko, globoko razklano glede EU.
59-letno Thereso May je za notranjo ministrico Cameron imenoval leta 2010. Zaradi njenih trdnih stališč tako glede prestopnikov, nezakonitih migrantov ali islamističnih pridigarjev si je že prislužila vzdevek "nova Margaret Thatcher".
Gove je bil tako kot Johnson v taboru zagovornikov brexita, pričakovalo se je, da bo bivšega londonskega župana podprl v kandidaturi za šefa konservativcev, a ga je danes jasno napadel.
V izjavi za javnost je navedel, da je večkrat ponovil, da ne želi biti premier, a da so dogodki po četrtku močno pritiskali nanj.
Sprva je sicer po lastnih besedah želel postaviti ekipo, ki bi stala za Johnsonom. "A prišel sem, nerad, do zaključka, da Boris ne more poskrbeti za vodstvo ali oblikovati ekipe za prihodnje naloge," je zapisal v izjavi za javnost.
Konservativni poslanci bodo po napovedih v ponedeljek izmed vseh kandidatur izbrali dva finalista, o katerih bo nato čez poletje glasovalo članstvo stranke. Ime novega šefa stranke in vlade bodo objavili do 9. septembra.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.