V Avstraliji gasilci nadaljujejo z odstranjevanjem posledic požarov, forenzične ekipe pa se trudijo, da bi identificirale žrtve. Teh je po poročanju agencije Reuters 181, a policija opozarja, da število lahko naraste tudi na 300, saj številnih delov požganega območja še niso preiskali. Na desetine je tudi pogrešanih. Poleg tega so forenziki prišli do grozljivega odkritja; številni posmrtni ostanki, za katere so menili, da pripadajo eni osebi, v resnici pripadajo dvema. Zaradi visoke temperature so se namreč trupla parov dobesedno stopila skupaj.
Premier Victorie John Brumby je dejal, da je samo v mestu Marysville, ki ima oziroma je imelo okrog 500 prebivalcev, blizu 100 žrtev. Doslej so tam dobili le osem trupel, mesto pa so zaradi grozljivih prizorov zapečatili za javnost.
"Število žrtev bo ogromno," je dejal gasilec John Munday, ki je bil v Maryvillu 10 minut preden je mesto zajel ogenj. "Ljudje so tolkli po straneh naše cisterne in nas prosili, naj se vrnemo v mesto, v hiše, kjer so vedeli, da so še vedno ljudje, a nismo mogli, saj bi tako tudi mi umrli," je dejal Munday.
Kot pravi Brumby, bo v nekaterih primerih trajalo več tednov, da bodo žrtve sploh identificirali. Forenziki pa opozarjajo, da so nekatere žrtve tako zooglenele, da bo identifikacija izjemno težka, bojijo se celo, da nekaterih sploh ne bodo mogli prepoznati.
Policija je tudi prebivalcem nekaterih drugih krajev prepovedala vrnitev v njihove domove, saj so prizori po njihovih besedah 'preveč grozljivi'. "Še vedno je veliko žrtev, ki so umrle na domovih," je dejal Brumby. "Lahko si predstavljate šok, ko bi se ljudje vrnili na svoje uničene domove in bi bili tam še vedno mrtvi ljudje; posledice bi bile lahko uničujoče," je menil Brumby. Zato pa so se meščani Kinglaka, kjer so požari zahtevali 39 žrtev, prvič po katastrofi lahko vrnili na pogorišča svojih domov.
Pogorišče, veliko dvakrat toliko kot London, obsega pa več kot 20 mest, so označili za kraj zločina. S t. i. Operacijo feniks bodo poskušali najti požigalce, saj policija meni, da so bili požari podtaknjeni. Ni bilo namreč nobenega naravnega dogodka, ki bi lahko sprožil požare.
Premier Avstralije Kevin Rudd je ob tem napovedal obnovo vseh uničenih sosesk, pri čemer po njegovih besedah proračunska sredstva ne bodo problem. Ob tem je poudaril, da je podtikanje požarov enako množičnemu umoru.
Čeprav je že večkrat napovedal, da bodo storilce dobili in jim sodili za umor, so požigalci, tako vsaj domneva policija, znova udarili. Odgovorni naj bi bili za več požarov, ki so se razplamteli v torek in sredo. Preiskovalci pa še vedno ugotavljajo, ali je bil podtaknjen tudi požar, ki je v prah in pepel spremenil Maryville.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.