Srbskega predsednika Borisa Tadića je poleg hrvaškega predsednika Iva Josipovića v Vukovarju pričakala še skupina okoli sto ljudi, ki so Tadiću ob prihodu zaploskali. Po kratkem pogovoru z Josipovićem v stavbi mestne uprave se je Tadić odpravil k spomeniku žrtvam na Ovčari, kjer je položil venec.
"Tu sem, da se s poklonom žrtvam še enkrat opravičim in pokažem obžalovanje ter omogočim, da Srbija in Hrvaška obrneta nov list v zgodovini. Da ustvarimo možnost, da naši otroci ne bodo obremenjeni z devetdesetimi,“ je dejal Tadić.
Na Ovčari pri Vukovarju so srbski vojaki novembra 1991 ubili več kot 200 ljudi, večinoma Hrvatov in ranjencev iz vukovarske bolnišnice. Na cesti, ki vodi do množičnega grobišča na Ovčari, se je tako zbralo kakih 50 protestnikov, ki so nosili transparente z napisi Krvi ne moreš sprati in Opravičila, a nobenega obžalovanja.
Josipović pa je dejal, da sta s Tadićem na Ovčaro prišla z željo, da pokažeta, da je možna drugačna politika, politika miru in prijateljstva. "Želim si, da bi bil današnji dogodek nova spodbuda, predvsem da bi razjasnili usodo pogrešanih ljudi, spodbuda za spoštovanje do vseh žrtev ter tudi za razvoj dobrososedskih odnosov med Hrvaško in Srbijo," je še povedal Josipović.
Tadić se je po poklonu žrtvam na Ovčari v Vukovarju srečal s hrvaško premierko Jadranko Kosor, nato pa so se vsi trije srečali s predstavniki hrvaških združenj družin žrtev vojne in predstavniki Srbov na Hrvaškem.
Predsednika Hrvaške in Srbije sta nato položila vence v Paulinem dvoru pri Osijeku, kjer so hrvaški vojaki decembra 1991 ubili 18 srbskih civilistov in pripadnika madžarske manjšine.
Hrvaška premierka Jadranka Kosor je po današnjem srečanju s Tadićem ocenila, da gre za pomemben trenutek, ki odpira "novo knjigo" v odnosih med državama. Tudi podpredsednik sabora Vladimir Šeks je ocenil, da so današnje Tadićeve izjave "izvrstne" ter da bodo vplivale tako na odnose med Hrvaško in Srbiji kot na stabilnost v regiji.
Predsednik opozicijske SDP Zoran Milanović je pozdravil Tadićev obisk, ki po njegovem mnenju pomeni "izboljšanje hrvaško-srbskih odnosov".
Konec meseca na Hrvaškem pričakujejo tudi prvi uradni obisk Tadića v Zagrebu, kar bo prvi uradni obisk kakega srbskega predsednika na Hrvaškem po osamosvojitvi držav.
Tadić je sicer pred odhodom za srbske medije dejal, da je njegov obisk Vukovarja neformalen in da vse, kar bo tam povedal, odraža zgolj njegova osebna stališča, ne pa tudi stališča vlade Srbije. Josipović pa obisk srbskega predsednika vidi kot pomemben korak naprej za prihodnost odnosov med državama, medtem ko je Kosorjeva izjavila, da doživlja Tadićev obisk kot poklonitev vukovarskim žrtvam.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.