
Turške oblasti so po atentatu na ruskega veleposlanika pridržale šest ljudi. Policija je v Ankari preiskala dom atentatorja Mevluta Merta Altintasa. Pridržali naj bi njegovega sostanovalca. Po navedbah turške državne tiskovne agencije Anadolu so hišno preiskavo opravili tudi v provinci Aydin, kjer živi njegova družina, in pridržali morilčevo mamo, očeta in sestro. Pridržali naj bi še dva sorodnika, poroča Reuters.
Rusko letalo, na katerem je bila krsta s truplom umorjenega ruskega veleposlanika Andreja Karlova, pa je že prispelo v Rusijo. Krsto, oblečeno v rusko zastavo, je do letala prenesla turška častna straža. Na letališču Esenboga, od koder je vzletelo letalo, je pred poletom potekala pravoslavna slovesnost v čast umorjenemu veleposlaniku, katere so se med drugim udeležili njegova soproga, turški notranji minister Suleyman Soylu in namestnik turškega premierja Tugrul Turkes.
Rusija je v Turčijo že poslala ekipo 18 preiskovalcev, ki bodo skupaj s turškimi kolegi temeljito raziskali primer umora, nava nemška tiskovna agencija dpa. Ogledali so si že kraj zločina.
Kot poročajo, atentator pri vstopu v galerijo ni šel skozi detektor kovin, ko so ga varnostniki na to opozorili, pa je pokazal svojo policijsko značko, zato so ga spustili mimo.

22-letni Altintas, ki je zadnji dve leti in pol služil v turški policiji, je na odprtju fotografske razstave v Ankari med govorom ustrelil ruskega veleposlanika Andreja Karlova. Pri tem je kričal in obsojal rusko vojaško vpletenost v Siriji. "Ne pozabite Alepa, ne pozabite Sirije! Dokler naši bratje niso varni, tudi vi ne boste varni," je med drugim kričal. Napadalec je izstrelil osem strelov, pri tem pa ranil še tri ljudi. Napadalca je obvladala posebna policijska enota, ki ga je "nevtralizirala", je pozneje sporočil notranji minister Süleyman Soylu. Policija je napadalca ubila.
Turške oblasti prepričane, da je atentator pripadnik gülenistov
Predstavnik turških varnostnih sil je povedal, da imajo "zelo močne indice", da naj bi morilec ruskega veleposlanika prihajal iz mreže verskega voditelja Fehtullaha Gülena, ki živi v izgnanstvu v ZDA. Ta naj bi stal tudi za spodletelim državnim udarom v Turčiji julija letos. Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je Gülena označil za terorista, a ta, sicer njegov nekdanji zaveznik, obtožbe zanika.
Tudi turški zunanji minister Mevlüt Cavusoglu je za umor ruskega veleposlanika obtožil gibanje verskega voditelja Fethullaha Gülena. V pogovoru z ameriškim zunanjim ministrom Johnom Kerryjem je dejal, da "Turčija in Rusija vesta, da za napadom stoji njegovo gibanje Fetö".
Gülen je v odzivu na atentat na ruskega veleposlanika dejal, da gre za "gnusno dejanje terorja", ki opozarja na poslabšanje varnosti v Turčiji. Slednje je po njegovem mnenju posledica obsežnih čistk v policiji, vojski, sodstvu in medijih, kar se je zgodilo po spodletelem državnem udaru.
Turški zunanji minister: Ulico v Ankari bomo poimenovali po umorjenem ruskem veleposlaniku
Ulico, na kateri je stavba ruskega veleposlaništva v Ankari, bodo preimenovali po umorjenem veleposlaniku Andreju Karlovu, je v Moskvi dejal turški zunanji minister Cavosoglu. "Hranili bomo njegovo ime v Ankari in v naših srcih. Ulico, na kateri je stavba veleposlaništva, bomo poimenovali po Andreju Karlovu," je poudaril Cavosoglu in obljubil, da bodo odgovorni plačali za svoja dejanja.

Rusija po atentatu na ruskega veleposlanika v Turčiji ne bo popuščala teroristom, je poudaril ruski zunanji minister Sergej Lavrov. "Ta tragedija nas vse sili, da se še odločneje borimo proti terorizmu," je dejal Lavrov na pogovorih s turškim kolegom Cavusoglujem.
Nekaj ur po atentatu moški streljal pred ameriškim veleposlaništvom
Turška policija je pridržala moškega, ki je pred ameriško ambasado v Ankari streljal v zrak. Incident se je zgodil davi, le nekaj ur po tem, ko je 22-letni policist ustrelil ruskega veleposlanika na odprtju razstave. Moški je izvlekel lovsko puško, ki jo je skrival pod plaščem in v zrak izstrelil okoli osem nabojev. Obvladali so ga varnostniki ameriškega veleposlaništva. V dogodku ni bil nihče poškodovan.
Policisti dogodek še preiskujejo, v predelu mesta – v bližini je tudi galerija, v kateri se je zgodil atentat – pa so uvedli stroge varnostne ukrepe. Ameriško veleposlaništvo v Ankari ter konzulata v Istanbulu in Adani so po dogodku zaprli.
Putin in Erdogan umor ruskega veleposlanika označila za napad na otoplitev odnosov med državama
Moskva in Ankara sta napad označili za teroristično dejanje. Ruski predsednik Vladimir Putin je umor ruskega veleposlanika v Turčiji Andreja Karlova označil za provokacijo in poskus sabotaže otoplitve odnosov med državama in prizadevanj za rešitev konflikta v Siriji. Tudi turški predsednik Erdogan je ocenil, da gre za sabotažo otoplitve odnosov med državama.
"Storjeni zločin je bil brez dvoma provokacija, katere cilj je prekinitev normalizacije rusko-turških odnosov in mirovnega procesa v Siriji, za katerega si aktivno prizadevajo Rusija, Turčija in Iran," je dejal Putin. Kot edini odgovor je označil okrepitev boja proti terorizmu. Na srečanju s predstavniki obveščevalnih služb, ki ga je prenašala televizija, je še povedal, da bo Moskva poslala v Ankaro preiskovalce, za kar sta se v telefonskem pogovoru dogovorila s turškim predsednikom Erdoganom. "Vedeti moramo, kdo je vodil roko morilca," je še dejal.
Tudi Erdogan je povedal, da sta se Putinom v telefonskem pogovoru dogovorila za oblikovanje skupne komisije, ki bo preiskovala umor veleposlanika.
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.