Nekaj minut pred četrtkovim strmoglavljenjem letala letalske družbe EgyptAir v Sredozemsko morje so detektorji zaznali dim v letalu, je razvidno iz podatkov, ki se avtomatsko prenašajo z letala na strežnike letalske družbe. "V letalu je bil požar," je za Deutsche Welle dejal letalski strokovnjak Tim van Beveren. "Sistem je poslal zelo jasne informacije. Na stranišču na letalu je zaznal dim, minuto kasneje pa tudi v prostoru za elektroniko," je še deal van Beveren.
Navedbe je potrdila francoska agencija za varnost v letalskem prometu. "Letalo je oddajalo ACAR sporočila, ki kažejo na dim v kabini tik pred prekinitvijo oddajanja podatkov," je dejal tiskovni predstavnik oddelka za preiskave in analize. Kratica ACAR označuje digitalni sistem za prenašanje kratkih sporočil med letalom in kontrolo na tleh. Je pa tiskovni predstavnik dodal, da je "še veliko prezgodaj za interpretacijo in razumevanje vzroka" nesreče.
Egiptovska vojska pa je na svojem Facebooku objavila prve fotografije razbitin. Ostanke letala so opazili približno 290 kilometrov severno od egiptovskega obalnega mesta Aleksandrija. CBS medtem poroča, da so našli črno skrinjico.
Vzrok strmoglavljenja še ni znan
Letalo tipa Airbus A320 s 66 ljudmi na krovu je bilo na poti iz francoskega glavnega mesta Pariz v egiptovsko prestolnico Kairo, ko je v četrtek ponoči izginilo z radarjev nad Sredozemskim morjem. Vzrok strmoglavljenja še ni znan.
Francoski zunanji minister Jean-Marc Ayrault je danes poudaril, da oblasti še niso izključile nobene od teorij, ki bi pojasnile četrtkovo strmoglavljenje egiptovskega letala.
"V tem trenutku ... preučujemo vse teorije in nobena ni v ospredju," je na novinarski konferenci po srečanju s sorodniki potnikov nesrečnega letala A320 družbe EgyptAir dejal Ayrault.
"Poročila, ki tu in tam krožijo, in ki si mimogrede včasih nasprotujejo, prepogosto spodbudijo oblikovanje skoraj dokončnih zaključkov," je dejal. Opozoril je na bolečino, ki jo ob tem prestajajo družine potnikov.
Francija ima po njegovih besedah "dvojni cilj" - na eni strani zagotoviti solidarnost z družinami, hkrati pa postopek preiskave voditi na transparenten način. Ayraultu se je sicer na srečanju z družinami pridružil egiptovski veleposlanik v Franciji.
Med potniki letala, ki je v četrtek iz Pariza poletelo proti Kairu, je bilo 30 Egipčanov in 15 Francozov, pa dva Iračana, dva Kanadčana ter po en državljan Alžirije, Belgije, Velike Britanije, Čada, Portugalske, Savdske Arabije in Sudana. Na krovu je bilo še sedem članov posadke ter trije varnostniki.
Trije malčki postali sirote
Medtem na dan prihajajo nove in nove zdgodbe potnikov nesrečnega leta in njihovih preživelih sorodnikov. Mediji poročajo, da so brez očeta in matere ostali trije otroci, deček in deklici, vsi trije mlajši od šest let, ki so na letališču v Kairu čakali starša, da se vrneta iz Francije. In morda še najbolj krut del zgodbe - mama Reham Mosad se je domov vračala potem, ko je v Franciji uspešno prestala zdravljenje raka. Njen soprog Ahmed el-Ashry, farmacevt, je porabil vse svoje prihranke in prodal večino premoženja, da je lahko ženi plačal napredno zdravljenje.
A namesto veselja - družina se je namreč veselila novega začetka po premagani bolezni, so sorodniki in drugi prisotni lahko le nemočno gledali tri neutolažljive otroke, ki so namesto veselja ob vrnitvi staršev, na letališču izvedeli, da se starša nikoli več ne bosta vrnila domov.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.