
Ameriški predsednik George Bush je za veleposlanika ZDA v Iraku imenoval ameriškega veleposlanika pri Združenih narodih Johna Negroponteja. Imenovanje mora potrditi še senat. Če bo potrjen, bo Negroponte v Bagdadu vodil največje ameriško veleposlaništvo na svetu s 3000 zaposlenimi.
V Faludži dosegli dogovor

Prebivalci Faludže na zahodu Iraka in ameriška vojska so dosegli okvirni dogovor, ki naj bi pripomogel k premostitvi napetosti v mestu, kjer živi sunitsko prebivalstvo.
Ameriška administracija v Iraku je namreč napovedala milejše varnostne in vojaške ukrepe v tem pretežno sunitskem mestu na zahodu Iraka. Dogovor med drugim predvideva skupne patrulje ameriških vojakov in iraških varnostnih sil v Faludži, prebivalci pa bodo imeli znova dostop do bolnišnic v mestu. Kdaj natančno naj bi bilo ameriško obleganje Faludže končano, tiskovni predstavnik ameriške civilne uprave v Iraku Dan Senor ni povedal.
Skupne ameriško-iraške patrulje naj bi začele delovati s torkom. Ameriška stran je Iračanom ponudila večje sodelovanje pri zagotavljanju varnosti, da bi s tem spodbudila prebivalce Faludže, naj izročijo svoje orožje, kar je eden od pogojev za skrajšanje policijskih ur. Prebivalcem, ki ne bodo oddali orožja, sicer grozi kazen.
Američani ubili sodelavca iraške televizije
Ameriške sile so v Samari v osrednjem delu Iraka ubile dva in ranile enega iraškega sodelavca televizijske postaje Al-Irakija, ki je bila ustanovljena pod ameriškim okriljem. Ustrelili so novinarja Asada Kadima in voznika Huseina Saleha ter ranili snemalca Basema Kamela, medtem ko so ti opravljali svoje delo, je poročala Al-Irakija.
Okoliščine incidenta še niso znane, je objavila televizija. Tiskovni predstavnik ameriške vojske v Bagdadu pa je dejal, da dogodek še proučujejo.

ZDA obžalujejo odločitev Španije
Bela hiša je izrazila obžalovanje glede Zapaterove odločitve, ki pa po besedah predstavnika ameriške vlade ni bila tako zelo nepričakovana. Španijo in ostale zaveznike je pozval, naj ostanejo ob boku ZDA pri zagotavljanju stabilnosti in miru v Iraku. ZDA bodo še naprej sodelovale s koalicijskimi partnerji v Iraku in špansko vlado ter pričakujejo, da bo umik potekal usklajeno, odgovorno in urejeno. Se pa pojavljajo tudi prvi namigi, da naj bi bili španski vojaki premeščeni v Afganistan.

Zveza Nato nima načrtov, da bi v Iraku nadomestila španske enote, je sporočil namestnik generalnega sekretarja zveze Alessandro Minuto Rizzo.
Visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana pa je dejal, da bo povezava spoštovala napoved španskega premiera Joseja Luisa Rodrigueza Zapatera o umiku 1300 vojakov, ki jih ima Španija v Iraku od lanskega leta. "Gre za odločitev demokratične vlade po volitvah," je dejal Solana.
Ameriška vojska zmanjšuje število vojakov

Predstavnik ameriške vojske pa je zjutraj sporočil, da ameriška vojska zmanjšuje število pripadnikov v okolici šiitskega mesta Nadžaf. Kot so sporočili, bodo v prihodnjih dneh odpoklicali 2500 vojakov 3. brigade za posebne naloge, ki jih bodo nadomestili z okoli 2000 vojaki iz 1. oklepne divizije. Predstavnik vojske je sporočil, da so vojaki pripravljeni čakati na ukaz o ukrepanju proti šiitskemu voditelju Moktadi al Sadru, ki ima sedež v Nadžafu. Vojska ZDA je namreč napovedala, da bo al Sadra prijela ali pa ubila.
Al Sadr je, po besedah svojega tiskovnega predstavnika, naklonjen zamisli o napotitvi mirovnih sil Združenih narodov v Irak. Al Sadrov predstavnik je kot pogoj postavil takojšen umik okupacijskih sil iz države, hkrati pa pojasnil, da odobravajo napotitev sil ZN pod pogojem, da jih bodo sestavljale sile muslimanskih držav ali držav, ki niso sodelovale pri okupaciji Iraka, kot so Rusija, Francija ali Nemčija.
Al Sadr: Prekinitev napadov na španske vojake
Al Sadr je svoje privržence pozval, naj po ukazu španskega premiera Zapatera o umiku španskih vojakov prekinejo z napadi na španske sile. "Druge države, ki so v okviru koalicijskih sil poslale svoje enote v Irak, pa pozivamo, naj sledijo primeru Španije in umaknejo svoje sile ter tako zaščitijo življenja svojih vojakov," je dejal tesni sodelavec al Sadra Kais al-Hazali.
Aznar opozarja druge voditelje
nekdanji španski premier Jopse Maria Aznar je v nedeljo dejal, da umik španske vojske iz Iraka ne bo dober tako za Španijo kot za koalicijo. Dober pa bo za tiste sile, ki si ne želijo stabilnosti in demokracije v Iraku, je prepričan Aznar, ki je ob tem dejal, da je predsednika Busha in britanskega premierja Blaira ter druge voditelje opozoril, da bodo teroristi skušali vplivati na volitve v njihovih državah na podoben način, kot so to storili v Španiji. Zaradi tega naj bodo v času pred volitvami posebej pozorni.

Condoleezza Rice je kasneje v komentarju na Aznarjevo opozorilo dejala, da se strinja in da se pripravljajo na obrambo pred morebitnim napadom. "To je za Al Kaido predobra priložnost, da bi jo kar tako izpustila iz rok in opozorila moramo vzeti resno," je dejala svetovalka za nacionalno varnost Condoleezza Rice.
Riceova je tudi poudarila, da bi si lahko teroristi, ki ogrožajo svet, napačno razlagali odločitev Španije in bi s tem dobili še dodatno spodbudo.
Bremer: Iraške varnostne sile so še nesamostojne

Ameriški civilni upravitelj v Iraku Paul Bremer je danes objavil sporočilo za javnost, v katerem opozarja, da iraške varnostne sile do 30. junija, ko je predviden prenos oblasti na Iračane, same ne bodo sposobne zagotavljati varnosti države.
Kot je še dodal, bodo iraške varnostne sile potrebovale pomoč, dokler ne bodo povsem opremljene in izurjene. Bremer je tudi poudaril, da se bodo v prihodnjih tednih v Irak vrnili Združeni narodi ter končali proces pogovorov z Iračani o prenosu oblasti.