Svetovno gospodarstvo si bo v prihodnjih letih precej opomoglo, v novi srednjeročni napovedi piše avstrijski ekonomski inštitut Wifo. V povprečju bo imelo po letu 2012 4,1-odstotne letne stopnje rasti. Nadpovprečno gospodarsko rast v prihodnjem srednjeročnem obdobju inštitut napoveduje državam v razvoju, kot sta Kitajska in Indija, a tudi velikim državam v EU ter vzhodni Evropi in ZDA. Po drugi strani bodo države v območju evra in Japonska dosegale podpovprečne stopnje rasti.
Wifo napoveduje, da se bo negotovost glede obvladovanja dolžniške krize v območju evra še nekaj časa nadaljevala. Pri tem se bo tečaj evra še nekoliko znižal in se bo v obdobju 2012/2016 gibal okoli 1,26 dolarja. Cene severnomorske nafte brent se bodo po letošnjem znižanju na 95 dolarjev do leta 2016 vnovič povzpele do 110 dolarjev. V prihodnjem petletnem obdobju bo tako nafta za približno 21 odstotkov dražja, kot je bila v preteklem.
Svetovna gospodarska rast se bo po letu 2012 občutno okrepila in se bo do leta 2016 gibala okoli 4,1 odstotka na leto, napoveduje inštitut. Tako kot že v preteklih 20 letih bodo imele ZDA (+2,1 odstotka letno) nekaj hitrejšo rast od povprečja industrijskih držav (+ dva odstotka).
Evroobmočju Wifo napoveduje v povprečju 1,4-odstotne letne stopnje rasti, Japonski pa 1,6-odstotne. Še posebej se lahko rasti veseli šest velikih novih vzhodnoevropskih članic EU, kjer bodo letne stopnje rasti s 3,2 odstotka precej višje kot pa v celotni EU (+ 1,7 odstotka letno).
Še naprej pa bosta najvišje stopnje rasti dosegali Kitajska in Indija (+8,6 oz. 8,4 odstotka). Ostalim državam v razvoju inštitut napoveduje okrepitev obsega bruto domačega proizvoda za 4,7 odstotka (OPEC), 4,1 odstotka (Latinska Amerika) oz. 4,8 odstotka (Afrika).
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.