Evropska komisija je opozorila, da novi švicarski zakon o azilu in priseljevanju, ki so ga s prepričljivo večino na referendumu potrdili švicarski volivci, ni v skladu z evropsko zakonodajo in krši standarde, ki so v veljavi v Evropski uniji.
Švicarski volivci so v nedeljo potrdili novi zakon o azilu in priseljevanju, ki je eden najstrožjih v Evropi. V skladu z njim bodo pristojni organi vsakega, ki mu v 48 urah ne bo uspelo predložiti potnega lista ali kakega drugega osebnega dokumenta, izgnali iz države. Novi švicarski zakon o azilu in priseljevanju je decembra lani sprejel parlament, vendar je koalicija levosredinskih strank, verskih skupin in humanitarnih organizacij zbrala dovolj podpisov za organizacijo referenduma. Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR) namreč meni, da zakon krši ženevsko konvencijo o beguncih iz leta 1951, ki beguncem priznava status tudi brez osebnih dokumentov.
Kot je v Bruslju opozoril tiskovni predstavnik evropskega komisarja za pravosodje, svobodo in varnost Franca Frattinija, Friso Roscam Abbin, lahko v skladu z zakonodajo EU vsak, ki nima potnega lista, zaprosi za azil. Dejstvo, da je brez dokumentov, namreč še ni razlog za zavrnitev prošnje, je pojasnil.
Švica ni članica Evropske unije, vendar pa naj bi sočasno z osem srednje- in vzhodnoevropskih novink vstopila v schengensko območje brez notranjih meja. Zato bi morala izpolnjevati tudi določena evropska pravila, še posebej na področju zbiranja digitalnih prstnih odtisov prosilcev za azil, potrebnih za bazo prstnih odtisov prosilcev za azil in nezakonitih priseljencev Eurodac.
Ta baza je namreč ključno orodje za učinkovit skupni evropski azilni sistem. Za EU je med drugim ključna pri določanju, katera članica je dolžna izvesti azilni postopek v primeru večkrat oziroma na več koncih vložene prošnje enega prosilca.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.