Švedska se je v sredo odločila za pritožbo na odločitev britanskega sodišča, da ustanovitelja WikiLeaksa Juliana Assangea izpusti iz pripora proti varščini, kar je bilo pravzaprav tudi pričakovati. Tako Assange zaenkrat ostaja v zaporu Wandsworth, kjer se mu po besedah njegovega odvetnika Marka Stephensa ne godi prav dobro. Izoliran je od drugih jetnikov, iz celice sme le za pol ure na dan, nima dostopa do televizija ali knjižnice, poleg vsega pa so mu še ukradli del zoba, ki se mu je odlomil med jedjo.
V Wandsworthu je sicer Assange prebil že več kot teden dni, in sicer zaradi obtožb spolnega napada s strani dveh Švedinj. Predstavniki švedskih oblasti sicer ves čas vztrajajo, da pregon Assangea nima nobene zveze z objavo tajnih ameriških depeš, temveč zgolj s po njihovi zakonodaji zelo resnim kaznivim dejanjem posilstva.
Kot je znano, je Assange na Švedskem obtožen spolnega nadlegovanja in posilstva dveh žensk, čeprav ne gre za posilstvo v klasičnem pomenu besede. Ena od žensk namreč trdi, da med spolnim odnosom, v katerega naj bi sicer prostovoljno privolila, ni uporabil kondoma. Skupno naj bi sicer šlo za štiri primere neprimernega in na švedskem kaznivega obnašanja s strani Assangea. Eden od Assangeovih odvetnikov pa je dejal, da ne verjame, da bi takšna kategorija posilstva vzdržala pred britanskim zakonom, poroča The Guardian.
Švedske oblasti vztrajajo, da nobeden od pogojev, ki jih je britanski sodnik izrekel za izpustitev proti varščini, ni dovolj dobro zagotovilo, da Assange ne bi pobegnil. Sodišče je sicer določilo 200 tisoč funtov varnega pologa in dva poroka, v skupni vrednosti 40 tisoč funtov. Pri tem so celo sami Assangeovi odvetniki predlagali določene pogoje, in sicer 200 tisoč funtov varnostnega pologa, dva poroka, policijsko uro, dnevno javljanje policiji in predajo potnega lista.
Zanimivo je to, da četudi bi Assangeu sodili na Švedskem in bi bil obsojen dejanj, ki mu jih očitajo, to sploh ne pomeni, da bi pristal v zaporu, še poroča The Guardian. Hkrati pa po navedbah njegovih odvetnikov zločin, ki mu ga očitajo na Švedskem, v Veliki Britaniji sploh ni kaznivo dejanje. In kljub vsemu temu je Assange v zaporu.
Švedsko pritožbo bo sodišče obravnavalo v četrtek, do takrat pa Assange ostaja za rešetkami. Če bo sodišče švedsko pritožbo zavrnilo, bo ob plačilu varščine Assange znova zakorakal na prostost.
Odvetnik Stevens je zelo kritičen do odločitve švedskih oblasti. ''Še naprej preganjajo Asangea. Nedolžen človek je v zaporu,'' pravi odvetnik. Stephens ob tem opozarja, da tudi po obravnavi pritožbe, in če jo sodišče zavrne, Assange morda ne bo takoj na prostosti. Varščino je treba položiti v gotovini in 200.000 funtov ni malo denarja. Če bi jo plačali s čekom, kot je za tako visoke vsote pri drugih transakcijah običajno, bi namreč trajalo sedem dni, da oblasti pregledajo pokritost čeka.
Stephens pa je nato danes povedal, da so zbrali že približno polovico denarja za varščino v gotovini. ''Moramo zbrati 200.000 funtov v bankovcih, kar je zelo težko,'' je dejal Stephens. Ljudje morajo razumeti, da tudi bogati ljudje, nimajo pri sebi toliko gotovine, je še dodal.
Julianova mati Christine Assange, ki je prišla iz Avstralije, je po obravnavi dejala, da je ''zelo zadovoljna z odločitvijo britanskega sodnika''. Ob tem pa se je zahvalila tudi vsem, ki podpirajo njenega sina. Poleg mnogo znanih osebnosti, ki so Assangea podprli, se je tudi med včerajšnjo obravnavo v Londonu zbrala množica privržencev, ki so zahtevali njegovo izpustitev.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.