
Ameriška vesoljska agencija je znova postregla z dih jemajočo fotografijo vesolja. Tokrat lahko uzremo oko oziroma meglico Helix. Oko je ostanek zvezde, ki je bila nekoč kot naše Sonce, nahaja pa se v ozvezdju Vodnarja, 650 svetlobnih let od Zemlje.
Kot so pojasnili pri Nasi, je Helix tipična planetarna meglica. Te so odkrili v 18. stoletju, tako pa so jih poimenovali, ker so spominjale na velike plinske planete, kot je recimo Jupiter. Planetarne meglice so pravzaprav ostanki zvezd, ki so bile kot naše Sonce. Te zvezde so vse svoje življenje vodik spreminjale v helij. Tudi naša zvezda se bo spremenila v meglico, to se bo po predvidevanjih zgodilo čez pet milijard let, navajajo pri Nasi.
Ko vodika zmanjka, zvezda poseže po heliju, to gorivo pa se nato spreminja v vse težjo zmes ogljika, dušika in kisika. Čez čas poide tudi helij in takrat zvezda umre. Sprostijo se plini, potem pa ostane le majhno, vroče in gosto jedro, ki ga imenujemo bela pritlikavka. Ta je praviloma velika kot Zemlja, njena masa pa je praktično enaka masi zvezde, iz katere izhaja, pojasnjujejo pri Nasi.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.