Ameriški predsednik Barack Obama je nedavno napovedal, da bo ameriška administracija odpravila zakon, ki istospolno usmerjenim vojakom prepoveduje javno govoriti o svoji spolni usmerjenosti. Obljubil je, da bo odpravil politiko "Ne sprašuj, ne govori", ki homoseksualcem služenje v vojski omogoča pod pogojem, če javno ne priznajo svoje spolne usmerjenosti, o tem pa jih nihče ne sme spraševati. Medtem pa v javnost prihaja vse več zgodb o dogajanju v ameriški vojski. Tako je o zlorabah za časnik The Washington Post spregovoril tudi Joseph Rocha.
Rocha se je ameriški mornarici pridružil pri 18. letih, že nekaj mesecev kasneje pa so ga poslali v oporišče v Bahrajn. Želel je služiti domovini, vendar pa je zase tudi dobro vedel, da je gej. Kljub temu se je v prepričanju, da politika ''Ne sprašuj, ne govori'' deluje in da ne bo nič narobe, če ne bo kršil pravil, odločil žrtvovati za vojaško kariero. Izkazalo se je, da se je motil.
V nekaj dneh po prihodu v Bahrajn, kjer se je pridružil enoti, ki s pomočjo psov odkriva skriti eksploziv, se je začelo fizično in emocionalno mučenje tako s strani nadrejenih kot s strani sovojakov. Ker se ni zanimal za prostitutke in ni sodeloval v pogovorih o seksu, so sovojaki to sprejeli kot priznanje, da je gej. Zaradi tega pa so jim nadrejeni tudi dovolili izživljanje nad njim. Privezovali so ga na stole, ga zasmehovali, vanj uperjali puške in ga zaklepali v pasje kletke, polne iztrebkov.
Nekega dne ga je nadrejeni cel dan mučil s tem, da se je moral v eni od učilnic ameriške šole pretvarjati, da temu nadrejenemu nudi oralni seks, na vseh štirih. Pri tem pa so v prostor spuščali po enega psa, ki naj bi ju zalotil. To je moral ponoviti z vsakim od 32 psov.
Nikomur ni povedal, kaj preživlja, saj bi to lahko vodilo v preiskavo o njegovi spolni usmerjenosti. Kot pravi Rocha, je bil večkrat priča tudi zlorabi omenjene politike proti heteroseksualnim ženskam, ki so prijavljale morebitne zlorabe. Utišali bi jih z grožnjami češ, ''niso te spolno napadli, slišim, da si lezbijka''. Istospolno usmerjeni pa v ameriški vojski nimajo nikakršnih pravic.
Rochev primer je prijavila vojakinja, ko je prvič videla, da so ga pustili privezanega na pasjem povodcu. To je sprožilo notranjo preiskavo, v kateri je mornarica ugotovila 93 primerov neprimernega vedenja, vključno z zlorabami, telesnim napadom, zvodništvom in zlorabo sredstev. Kljub temu so primer zaprli, njegov nadrejeni pa je bil povišan. So pa v nadaljevanju obtožili Rochevo najboljšo prijateljico, češ da je kriv, ker ni preprečil tiranije s strani nadrejenega. Ko je izvedela, da se zaradi obtožb ne sme vrniti domov, kot je bilo predvideno, si je vzela življenje.
Zaradi vsega, kar se mu je pripetilo, je Rocha podal prošnjo za odpust iz vojske z utemeljitvijo, da je homoseksualec. Vojska dva meseca ni vedela, kaj naj stori, v tem času pa so ga praktično povsem izolirali, saj niso želeli, da bi ''vplival na druge''. Nato so ga častno izpustili iz vojske, zaradi česar je lahko na primer obdržal zdravstveno zavarovanje. Pod politiko ''Ne sprašuj, ne povej'' bi ga lahko zakonito nagnali brez vsega. Nato se je moral zdraviti zaradi hude oblike depresije, nespečnosti in posttravmatskega sindroma. Trenutno študira politične vede na univerzi v San Diegu in upa, da bo lahko kmalu ponosno znova služil kot časnik, če bo Obama držal svojo obljubo.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.