Na Hrvaškem buri duhove konferenca evropskih nacionalistov in shod za hrvaške generale. Dogodka bosta potekala 13. in 14. aprila, in sicer v organizaciji zloglasne desničarske stranke HČSP (Hrvatska čista stranka prava).
Javnost je šokirana tudi napoved, da bo omenjena konferenca potekala v stavbi Hrvaške matice, kar je za ljudi seveda nesprejemljivo. Vodstvo Hrvaške matice pa je medtem že zanikalo navedbe, da so oddali dvorano za organizacijo konference. Še več, pravijo, da jih ni nihče od domnevnih organizatorjev niti kontaktiral. V HČSP pa so nato sporočili, da je vodstvo matice odstopilo od dogovora, ker so se ustrašili številnih kritik v javnosti.
Nasprotniki te konference poudarjajo, da bodo v Zagreb prišli tudi nacisti iz Nemčije, Madžarske, Francije … Ob tem poudarjajo, da ima vsaka od teh skupin na vesti številne zločine, od umorov v Nemčiji do preganjanja Romov na Madžarskem. Gre za zloglasno madžarsko skupino Jobbik, nemško NPD (Nacionalno demokratsko stranko), ki naj bi bila povezana z NSU (Nacionalsocialistično podzemlje) in francosko Nacionalno fronto, ki zanika obstoj holokavsta in z vsemi silami brani izdajalce, ki so med 2. svetovno vojno sodelovali z nacisti ter tako obrnili hrbet svojemu narodu, spominjajo nasprotniki in dodajajo, naj ne pozabimo, da te skupine občudujejo Adolfa Hitlerja, poročajo hrvaški mediji.

Sicer so prihod v Zagreb napovedale še nekatere druge manjše desničarske skupine iz različnih držav. To bo tako prvo večje zborovanje fašistov v nekem hrvaškem mestu po koncu 2. svetovne vojne, opozarja skupina Rdeča akcija (Crvena akcija). "Ne želimo nacistov v našem mestu! Ne dajmo prostora fašističnim zločincem," so besede Rdeče akcije, ki, tako pravijo o sebi, zastopa proletariat v teh težkih časih.
Najprej konferenca, nato shod
Organizator kontroverzne konference poudarja, da bodo razpravljali na temo "Pomembnosti povezovanja evropskih nacionalistov". Na svoji spletni strani dodajajo, da bodo predavali številni gosti, tako domači kot tuji – iz Bolgarije, Poljske, Belgije, Francije, Madžarske, Nemčije, Avstrije in še in še.

Shod bo potekal naslednji dan, in sicer 14. aprila dopoldne. Shod organizirajo kot opomin ob obletnici "sramotne obsodbe hrvaških generalov v Haagu". Sprehodili se bodo po središču Zagreba, nato pa bodo na osrednjem Trgu bana Jelačiča imeli še nekaj govorov. Spregovorili bodo tudi nekateri upokojeni generali Hrvaške vojske, s tem pa želijo hrvaški in širši javnosti sporočiti tudi, "kaj si mislijo o domačih izdajalcih, ki so hrvaške generale privedli do točke, da se jim sodi na mednarodnih inkvizicijskih sodiščih". Na plakatu je tudi zapisan ustaški pozdrav, nekateri hrvaški mediji pa so objavili tudi fotografijo predsednika mlade HČSP, ki sodeluje pri organizaciji dogodka, na kateri ima povzdignjeno desnico v nacistični pozdrav.
Na plakatih, ki so objavljeni na spletni strani HČSP in napovedujejo oba dogodka, so fotografije, na katerih je med drugimi tudi obsojeni Ante Gotovina.
KOMENTARJI (450)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.